Grupa Synthos, którą kontroluje najbogatszy Polak, Michał Sołowow, sfinalizowała przejęcie od firmy Trinseo zakładów w niemieckim Schkopau. Jak czytamy – łączna wartość transakcji to aż 460 milionów dolarów, co jest najprawdopodobniej największą inwestycją zagraniczną prywatnej polskiej firmy w historii.
Najbogatszy Polak na zakupach
Grupa Synthos to światowy lider w produkcji kauczuków syntetycznych. Spółka Michała Sołowowa przeznaczyła na swoją inwestycję 460 mln dolarów. W sumie do 2025 r. firma ma w planach przeznaczyć na dalsze inwestycje 1,2 mld dolarów.
- Jak podaje również Business Insider Polska, spółka Michała Sołowowa zapowiada m.in. całkowite odejście od węgla do 2028 r. i redukcję emisji gazów cieplarnianych o 28 proc. do 2030 r.
Komentarz Michała Sołowowa
Michał Sołowow tak skomentował transakcję dla strony Synthosu:
– Akwizycja zakładu w Schkopau jest największą transakcją w historii naszej firmy. Synthos umocni swoją pozycję na globalnym rynku kauczuków syntetycznych stając się drugim największym producentem w tym segmencie.
Ale co ważniejsze wraz z tą transakcją kupujemy najnowocześniejsze portfolio produktowe na świecie adresujące krytyczny trend ekologiczny czyli zmniejszanie emisji CO2. Portfolio do pełnego zastosowania w oponach do samochodów elektrycznych – mówi Michał Sołowow.
Jak dodano na stronie spółki – osiągnięte efekty synergii spowodują, że fabryka w Schkopau skorzysta zarówno operacyjnie jak i finansowo.
- Synthos oczekuje, że po przejęciu zakład będzie osiągać wynik EBITDA na poziomie co najmniej 80 – 100 milionów Euro rocznie.
Rozwój grupy Synthos
Grupa Synthos stale rozwija się nie tylko poprzez przejęcia, ale także rozwój organiczny. Inwestuje w nowoczesne instalacje, które pozwalają na zwiększenie wydajności produkcji i ograniczenie wpływu na środowisko – zarówno samego procesu produkcji jak i oferowanych rozwiązań. Synthos wkrótce rozpocznie inwestycję w instalację do ekstrakcji butadienu w Płocku o mocy produkcyjnej 120 tys. ton rocznie. Jej uruchomienie planowane jest na rok 2024 – dodaje spółka.
Zobacz także: Wilk z Wall Street krytykuje Shiba Inu i Dogecoin. Jego zdaniem twórcy memecoinów powinni iść do więzienia
Fot: Michał Sołowow/PIOTR TRACZ/REPORTER/EastNews