Przemysł szpiegowski
Spółka przekazała, że około 50 000 użytkowników Facebooka było obserwowanych przez prywatne firmy inwigilacyjne.
Meta, która jest również właścicielem Instagrama, WhatsAppa i Messengera, poinformowała w czwartek, że ostrzegła osoby, które jej zdaniem były celem złośliwych działań.
Siedem firm inwigilacyjnych zostało także zablokowanych na wszystkich platformach Meta. Działania zostały podjęte przeciwko:
- Cobwebs Technologies
- Blue Hawk CI
- Cytrox
- Cognyte
- Black Cube
- BellTroX
i nieznanemu chińskiemu podmiotowi. Cztery z nich pochodzą z Izraela i po jednym z Indii, Macedonii oraz Chin.
Rzecznik Cobwebs w oświadczeniu powiedział, że „Cobwebs działa wyłącznie zgodnie z prawem i przestrzega ścisłych standardów w odniesieniu do ochrony prywatności”. Żadna z pozostałych firm nie komentuje sprawy.
- Spółka kierowana przez Marka Zuckerberga poinformowała, że około 1 500 kont powiązanych z tymi siedmioma firmami zostało usuniętych
Celami działań byli różni ludzie, w tym dziennikarze i działacze praw człowieka w ponad 100 krajach. Meta zdradza, że wśród sposobów inwigilacji było tworzenie fałszywych kont, zaprzyjaźnianie się z celami, ale również rozmaite metody hakerskie do zdobywania informacji.
„Globalna branża inwigilacyjna szpieguje ludzi w całym Internecie, aby zbierać informacje wywiadowcze, manipulować nimi i narażać na szwank ich urządzenia i konta” – napisali David Agranovich, dyrektor ds. przeciwdziałania zagrożeniom w Meta, oraz Mike Dvilyanski, szef działu dochodzeń w sprawie cyberszpiegostwa.
„Firmy te są częścią rozrastającego się przemysłu, który dostarcza inwazyjne narzędzia i usługi inwigilacyjne bezkrytycznie każdemu klientowi – niezależnie od tego, w kogo są one wymierzone lub jakie łamanie praw człowieka mogą umożliwić” – dodali.
„To podkreśla, że Facebook jest narzędziem wykorzystywanym w inżynierii społecznej, a nawet szpiegowaniu ludzi, więc użytkownicy muszą być stale upominani, aby ograniczyć ilość informacji, które publikują w mediach społecznościowych” – powiedział Jake Moore, doradca ds. cyberbezpieczeństwa w ESET.
Nie jest to pierwszy duży skandal inwigilacyjny w tym roku. W lipcu wyszło na jaw, że oprogramowanie szpiegowskie Pegasus opracowane przez izraelską NSO Group było wykorzystywane do namierzania tysięcy osób, w tym światowych przywódców i dziennikarzy.
Meta podejmuje kroki prawne przeciwko NSO Group w związku z domniemanym szpiegowaniem przez oprogramowanie Pegasus za pośrednictwem aplikacji WhatsApp, podczas gdy rząd USA umieścił firmę na czarnej liście w zeszłym miesiącu.
Zobacz również: Rekord inflacji w Unii Europejskiej! Polska w ścisłej czołówce