w

Koniec plastikowych sztućców i słomek. Czas na opróżnienie magazynów do 3 lipca

Koniec plastikowych sztućców i słomek.

Wraz z nowym rokiem, w życie wchodzi zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców, słomek oraz mieszadełek. Tyczy się to również styropianowych kubków i opakowań na żywność.

ALE. Nie dzwoń na policję, jeżeli zostanie Ci podany posiłek na plastikowym talerzu. Czas na opróżnienie magazynów jest do 3 lipca 2021r, firmy muszą się pozbyć zalegających produktów.

  • Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich- podaje WWF. Organizacja przypomina, że walka z plastikiem w Unii Europejskiej przybrała na sile od 2018 r. Wówczas 4 lipca wszedł w życie tzw. Pakiet odpadowy. Marzec 2019 r przyniósł zatwierdzenie przez Parlament Europejski Dyrektywy Plastikowej.

Dyrektywa plastikowa to szereg przepisów, stopniowo wycofujących nieprzetwarzalny plastik z produkcji na terenie UE. Jej najważniejsze założenia to:

  • Od 2021 roku zakaz wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku – patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki.
  • Od 2025 roku nakrętki i wieczka plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko pod warunkiem, że będą one przymocowane na stałe do butelek i pojemników.
  • Od 2025 roku wszystkie butelki plastikowe muszą być wykonane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu, a od 2030 r. – w 30 proc..
  • Do 2025 roku poziom zbiórki i recyklingu plastikowych butelek na napoje jednorazowego użytku ma wynieść 77 proc., a do 2029 r. – 90 proc.

Ewa Chodkiewicz, z WWF Polska informuje, że w Polsce mówi się też powoli o wprowadzeniu powszechnego systemu kaucyjnego dla butelek plastikowych, bez którego osiągnięcie celu selektywnej zbiórki plastikowych butelek na poziomie 77 proc. byłoby niemożliwe. – Taki system działa z powodzeniem w 10-ciu krajach UE. Na sąsiadującej z nami Litwie udaje się dzięki niemu zebrać z rynku 90 proc. szklanych i plastikowych butelek. Nie ma powodów dla których nie mogłoby i nam się udać – dodaje.

ŹRÓDŁO

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rok 2021 czas zacząć. Jaki jest plan NFZ?

Rok 2021 czas zacząć. Jaki jest plan NFZ?

Drożeje woda mineralna, ponieważ… podatek od cukru

Drożeje woda mineralna, ponieważ… podatek od cukru