w ,

Bańka na niemieckim rynku nieruchomości? Bank centralny ostrzega

Niemieckie nieruchomości przewartościowane

Niemiecki bank centralny ostrzega przed zbyt wysokimi wycenami na rynku mieszkaniowym, tym bardziej, że ceny nieruchomości stale rosną.

„Widzieliśmy w zasadzie wszystkie wskaźniki – ceny, kredyty – te wskaźniki nadal rosły w Niemczech i tak naprawdę nie widać dużego wpływu pandemii” – powiedziała Claudia Buch, wiceprezes Bundesbanku. Dodała również, że jej zespół oszacował odchylenia cen od ich fundamentów na 10 do 30 proc.

„Nowością jest to, że te przeszacowania są również bardziej powszechne, a więc występują poza dużymi miastami (…) i prawie 90 proc. gospodarstw domowych oczekuje, że ceny będą nadal rosły” – powiedziała.

W najnowszym przeglądzie stabilności finansowej Bundesbanku zauważono, że niemieccy kredytodawcy powinni budować bufory kapitałowe, aby sprostać potencjalnym problemom na rynku mieszkaniowym.

Istnieją obawy, że przy zawyżonej wycenie w tym sektorze, banki nie szacują prawidłowo prawdziwej wartości zabezpieczeń, przez co są bardziej narażone na przyszłe korekty cen.

„Stabilność finansowa byłaby zagrożona, gdyby na rynku nieruchomości doszło do destabilizujących zmian, w wyniku których rosnące wolumeny kredytów i ceny zbiegłyby się w czasie z pogorszeniem zdolności kredytobiorców do obsługi długu” – przedstawił niemiecki bank centralny w raporcie.


Zobacz również: Tencent na łasce Chińskiego Ministerstwa Rozwoju i Przemysłu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

chiny tencent 2

Tencent na łasce Chińskiego Ministerstwa Rozwoju i Przemysłu

kazahstan kryptowaluty

Kazachstan rozważa budowę elektrowni jądrowej. Kryptowaluty mają w tym swój udział