Kolejny chiński deweloper z kłopotami
Kaisa Group Holdings potrzebuje pomocy, aby zapłacić inwestorom, pracownikom i dostawcom – poinformował deweloper na spotkaniu z chińskim rządem, bankami i innymi firmami z branży nieruchomości.
Kłopoty Evergrande najbardziej zadłużonego dewelopera na świecie, odbiły się szerokim echem w całym chińskim sektorze nieruchomości, powodując w ostatnich tygodniach obniżenie ratingów kredytowych i wyprzedaż akcji i obligacji niektórych deweloperów.
Podkreślając kłopoty, spółka przekazała, że stara się rozwiązać swoje problemy z płynnością finansową. Konsultuje się w sprawie lepszych rozwiązań płatniczych i błaga o więcej czasu.
„Szczerze prosimy inwestorów, aby dać Kaisa Group więcej czasu i cierpliwości” – przekazała spółka w oświadczeniu na swoim oficjalnym koncie WeChat w poniedziałek.
- Handel akcjami Kaisa został został zawieszony 5 listopada
- Kaisa jest 25. deweloperem w Chinach pod względem sprzedaży
Kłopoty chińskiego sektora nieruchomości trzymają światowe rynki w napięciu i doprowadziły do tego, że urzędnicy z Pekinu niejednokrotnie zabierali już głos w celu uspokojenia inwestorów, że kryzys nie wymknie się spod kontroli.
Podkreślając globalne zaniepokojenie sytuacją, amerykańska Rezerwa Federalna stwierdziła w poniedziałek w swoim najnowszym raporcie na temat stabilności finansowej, że napięcia w chińskim sektorze nieruchomości, spowodowane częściowo przez nacisk regulacyjny na instytucje wykorzystujące dźwignię finansową, jak również ostre zaostrzenie globalnych warunków finansowych, mogą stanowić pewne ryzyko dla amerykańskiego systemu finansowego.
Obrót akcjami Kaisy, która chce sprzedać część swoich aktywów w celu pozyskania gotówki został zawieszony w zeszłym tygodniu, dzień po tym, jak spółka nie wywiązała się z płatności na rzecz inwestorów krajowych.
- Kaisa ma najwięcej długów zagranicznych ze wszystkich chińskich deweloperów po Evergrande
Evergrande boryka się z zobowiązaniami o wartości ponad 300 mld dolarów, które jeśli nie zostaną spłacone, mogą stanowić ryzyko systemowe dla chińskiego systemu finansowego.
Dwukrotnie w październiku Evergrande z trudem uniknęło katastrofalnego w skutkach niewywiązania się z płatności za swoje warte 19 mld dolarów obligacje na międzynarodowych rynkach kapitałowych, wypłacając kupony tuż przed upływem okresów karencji.
Zobacz również: Kolumbia: kartele kradną ropę z rurociągów naftowych