w

Ciemna strona banków: kilka rzeczy o których warto pamiętać na temat banku

104632927 GettyImages 467287994

Biliony dolarów dziennie..

Przez duże banki, codziennie przechodzi biliony dolarów podejrzanych transakcji. Pracownicy oznaczają i raportują takie transfery pieniędzy. Sieci terrorystyczne, kartele narkotykowe, zorganizowane kręgi przestępcze i chciwi kleptokraci skorzystali na tym, wykorzystując amerykański system finansowy do prania swoich nielegalnych zysków. Banki – i ich udziałowcy – czerpią zyski z całej tej działalności.

Kto przeczyta wszystkie raporty?

Rząd USA jest informowany o tych transakcjach poprzez „raporty o podejrzanej działalności”, które banki składają. Raporty te mają pomóc w walce z praniem brudnych pieniędzy, ale eksperci twierdzą, że system zawiera istotną lukę: Banki są zobowiązane do przekazywania ostrzeżeń do Sieci Egzekwowania Przestępstw Finansowych Departamentu Skarbu lub FinCEN – ale nie do powstrzymania podejrzanej działalności lub zaprzestania obsługi zaciemnionych klientów. Źródła poinformowały BuzzFeed News, że zdecydowana większość tych raportów, znanych również jako SAR, nie jest nigdy nawet czytana, a tym bardziej nie jest badana. (SAR-y same w sobie nie są dowodem przestępstwa, ale mogą wspomagać dochodzenia i gromadzenie informacji wywiadowczych)

Banki są bierne

Banki czasami nie podejmują nawet podstawowych kroków w celu zapobiegania przestępstwom finansowym, takich jak ustalenie, czyje pieniądze faktycznie przekazują. Zamiast jednak energicznie rozprawić się z takimi niepowodzeniami, prokuratorzy zaangażowali się w śledzenie szeregu transakcji, za które banki dostają grzywne, stanowiącą zaledwie ułamek ich rocznych zysków.

4

HSBC szuka pracowników w Krakowie - Bankier.pl
HSBC w Warszawie

HSBC, największy bank w Europie, otrzymał drugą szansę po aferze, gdzie opublikowano informacje na temat kluczowej roli banku w budowaniu kanałów finansowych dla handlarzy narkotyków i osób piorących pieniądze. Jednak nawet przy pomocy federalnego monitora, sędziego i prokuratorów zapewniających nadzór, HSBC nadal czerpał zyski z klientów, których uznał za podejrzanych

Deutsche Bank, jak wykazują śledztwa dziennikarskie, również miał pełną świadomość systemu prania pieniędzy w swoim banku mimo wielokrotnej interwencji informatorów, dane ignorowano.

sub buzz 24602 1600981414 15
Christian Sewing (po lewej), prezes Deutsche Bank, i Paul Achleitner, jego przewodniczący.

Pranie brudnych pieniędzy to pandemia

Problemy z praniem pieniędzy nie ograniczają się tylko do jednego banku lub jednego kraju. Śledztwo w FinCEN Files wykazało również, że kanały prania pieniędzy idą również przez takie firmy jak, JPMorgan Chase, Bank of New York Mellon, HSBC, Standard Chartered i Deutsche Bank. Banki jeszcze długo po śledztwach kontynuowały potwierdzanie podejrzanych transakcji.

Dosłownie, rzeka podejrzanych pieniędzy krąży po świecie, wpływając do każdego kraju i wszystkich branż – od firm sportowych, przez nieruchomości po codziennie towary konsumpcyjne. Wszystkie transakcje są tak rozproszone i nieuregulowane, że trudno to oddzielić od gospodarki.

Wielu ekspertów twierdzi, że ściganie kadry kierowniczej banków – co do niedawna było polityką Stanów Zjednoczonych – byłoby dużym krokiem we właściwym kierunku. Akta FinCEN zaczęły pełnić rolę katalizatora, ponieważ ustawodawcy, adwokaci i eksperci w USA i Wielkiej Brytanii wykorzystują szansę na zmiany i rozważają różne reformy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podroz z Francji do Anglii na pontonie. Trzykrotny wzrost migrantow

Podróż z Francji do Anglii na pontonie. Trzykrotny wzrost migrantów.

Anglia powtarza lockdown

Anglia powtarza lockdown