w

Facebook wyłączył treści od wydawców z Australii – odpowiedź na nową opłatę

Facebook blokuje wydawców z Australii

Facebook w czwartek 18 lutego uniemożliwił swym australijskim użytkownikom dostęp i dzielenie się informacjami newsowymi na swojej platformie.

  • Wydawcy takich witryn z Australii stracili opcję zamieszczania treści na fanpage’ach, natomiast w przypadku serwisów zagranicznych, informacje nie będą wyświetlać się na platformie internautom z tego kraju.
  • Dodatkowo, użytkownicy całego świata nie mogą już zamieszczać linków do australijskich serwisów. Zaznaczono, że australijscy wydawcy nadal będą mogli korzystać ze wszystkich pozostałych opcji i danych na swoich fanpage’ach. Natomiast treści od pozostałych wydawców będą funkcjonować jak dotychczas we wszystkich pozostałych krajach.

Zmiana została wprowadzona w odpowiedzi na przygotowywane przez australijskie władze przepisy. Chodziło o to, że koncerny internetowe typu Facebook miały płacić wydawcom za treści informacyjne publikowane na swoich platformach.

Proponowane prawo całkowicie błędnie interpretuje relację między naszą platformą a wydawcami wykorzystującymi ją do dzielenia się informacjami. Postawiło nas przed twardym wyborem: spróbować przestrzegać prawa, które ignoruje tę faktyczną relację albo zablokować treści informacyjne w naszych usługach w Australii. Z ciężkim sercem wybieramy to drugie – czytamy na blogu Facebooka.

  • Facebook twierdzi, że dzięki darmowym linkom zamieszczanym w serwisie wydawcy na kontynencie mogli wygenerować ponad 5 mld przekierowań. Szacuje, że zarobili dzięki temu ponad 400 mln dol. australijskich – podaje Reuters.

„Mieliśmy wybór: dostosować się do prawa, które jest oderwane od realiów, albo zaprzestać publikowania treści informacyjnych w australijskim serwisie” – wyjaśnia Will Easton, dyrektor zarządzający australijskim i nowozelandzkim oddziałem giganta technologicznego. „To drugie rozwiązanie wybraliśmy z ciężkim sercem” – podsumowuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Politycy na Wawelu nie złamali obostrzeń, bo zdaniem sądu zakazy są… niekonstytucyjne

Politycy na Wawelu nie złamali obostrzeń, bo zdaniem sądu zakazy są… niekonstytucyjne

“Tata maty” odmawia przyjęcia tytułu profesora z rąk prezydenta – Marcin Matczak nie chce tracić wiarygodności

„Tata maty” odmawia przyjęcia tytułu profesora z rąk prezydenta – Marcin Matczak nie chce tracić wiarygodności