w

Fotowoltaika. W Polsce stanie największa elektrownia w Europie Środkowo-Wschodniej

Fotowoltaika w Polsce. Powstanie ogromna farma.

W I kwartale 2021 r. w Zwartowie w woj. pomorskim powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna Europy Środkowo-Wschodniej. Farma w ciągu roku wytworzy 230 GWh energii. Tym samym w perspektywie najbliższych 30 lat przyczyni się do redukcji emisji CO2 o 5 mln ton.

Budowana przez nas farma fotowoltaiczna w Zwartowie jest zlokalizowana na działce o powierzchni 300 ha, czyli gdyby to był jeden równy kawałek, to miałby kilometr szerokości i trzy kilometry długości. Będzie to największa elektrownia w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Sebastian Jabłoński.

  • Za inwestycję odpowiada spółka Respect Energy wraz z niemieckim koncernem Goldbeck Solar. Projekt znalazł się wśród wygranych aukcji na wsparcie dla OZE, której wyniki Urząd Regulacji Energetyki ogłosił w połowie grudnia.
  • Jak podaje spółka, wartość elektrowni po wybudowaniu wyniesie ok. 200 mln euro. Farma w Zwartowie wyprodukuje energię, która wystarczy dla zasilenia 153 tys. gospodarstw domowych, czyli będzie w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne mieszkańców miasta o wielkości Gdańska.

Nasza elektrownia fotowoltaiczna w Zwartowie to jest 203 MW zainstalowanej mocy. W całym cyklu życia elektrowni wyprodukujemy około 6 TWh energii. Dla porównania, Polska w tej chwili charakteryzuje się popytem na poziomie około 150 TWh, więc jest to znacząca inwestycja, największa w Polsce w tej chwili – przekonuje prezes Respect Energy.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. U nas nie będzie to takie kolorowe jak na papierze, Polska to nie blisko wschód, żeby nam słoneczko codziennie z taką samą mocą świeciło. Pomyśleli by o El. Atomowej najnowszej generacji (IV), a nie OZE…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

mBank i awaria systemu eMakler

mBank i awaria systemu eMakler

Grupa posłów PiS złożyła projekt ustawy znoszącej prawo do odmowy mandatu

Grupa posłów PiS złożyła projekt ustawy znoszącej prawo do odmowy mandatu