w

Grecja: 100 euro grzywny każdego miesiąca dla niezaszczepionych powyżej 60 roku życia

Grecja wprowadza kary

Grecja ogłosiła obowiązkowe szczepienia dla starszych grup wiekowych od połowy stycznia, próbując w ten sposób ograniczyć liczbę infekcji koronawirusem.

Brak pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 do 16 stycznia dla osób w wieku 60 lat lub starszych będzie skutkował miesięczną grzywną w wysokości 100 euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na grecki system opieki zdrowotnej.

  • „To nie jest kara. Jest to cena zdrowia, ale także akt sprawiedliwości wobec najbardziej zaszczepionych” – napisał we wtorek na Twitterze premier Kyriakos Mitsotakis

We wtorek w Grecji odnotowano 7 720 nowych przypadków zachorowań, co oznacza spadek z rekordowego poziomu 8 969 zachorowań 9 listopada – wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Władze obawiają się jednak dalszego wzrostu zachorowań w okresie przedświątecznym i podczas świąt Bożego Narodzenia. W związku z tym zwiększają również możliwości przeprowadzania testów.

Według Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób we wtorek około 62 proc. Greków było w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 – to poniżej średniej unijnej wynoszącej 66 proc.

Niemcy rozważają obowiązek szczepień

Ogłoszenie Grecji pojawia się w czasie, gdy inne kraje europejskie również rozważają obowiązkowe szczepienia.

Kandydat na kanclerza Niemiec Olaf Scholz powiedział we wtorek, że chciałby zobaczyć obowiązkowe szczepienia w najbliższej przyszłości. „Proponuję początek lutego lub marca” – powiedział w wywiadzie cytowanym przez Deutsche Welle.

Francja i Włochy były jednymi z pierwszych krajów europejskich, które narzuciły mandat zmuszający pracowników służby zdrowia do szczepień. Tymczasem kanclerz Austrii Alexander Schallenberg na początku tego miesiąca ogłosił, że szczepienia przeciwko COVID-19 staną się obowiązkowe od 1 lutego.


Zobacz również: Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych? Morawiecki dla Super Expressu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

morawiecki szczepienia

Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych? Morawiecki dla Super Expressu

eurocash

UOKiK nałożył ponad 76 mln zł kary na Eurocash. Chodzi o pobieranie nieuczciwych opłat