w ,

Bank HSBC zanotował 76 procentowy wzrost zysku w III kwartale

Niespodziewany wynik HSBC

HSBC podał wyniki za trzeci kwartał, które znacznie przekroczyły oczekiwania i ogłosił plan skupu akcji własnych o wartości do 2 mld dolarów.

Zysk przed opodatkowaniem za trzeci kwartał wzrósł o 75,8% w porównaniu z rokiem ubiegłym do 5,4 mld dolarów. Szacunki analityków zebrane przez bank przewidywały około 22 proc. wzrost zysku przed opodatkowaniem, do około 3,7 mld dolarów.

Bank podał, że uwolnił około 700 mln dolarów z gotówki, która była wcześniej odłożona na przygotowanie się na wzrost strat kredytowych, gdy światowa gospodarka była obciążona pandemią. Przyczyniło się to do poprawy wyników, a wszystkie regiony, w których działa przyniosły zyski.

kus_akcji_hsbc
Kurs akcji HSBC w ostatnim roku. Źródło: Google

„Zachowujemy ostrożne spojrzenie, ale wierzymy, że najniższe poziomy z ostatnich kwartałów mamy już za sobą” – powiedział Noel Quinn, dyrektor generalny HSBC, w oświadczeniu towarzyszącym ogłoszeniu wyników.

Bank nie ogłosił żadnych dywidend za trzeci kwartał, ale przekazał, że planuje rozpocząć skup akcji o wartości do 2 miliardów dolarów „wkrótce”. „Nie chcemy siedzieć na nadmiarze kapitału i stąd buyback w wysokości 2 miliardów dolarów” – powiedział Ewen Stevenson, dyrektor finansowy HSBC.

Obawy związane z Evergrande

HSBC podał w komunikacie, że na dzień 30 września nie miał bezpośredniej ekspozycji kredytowej na chińskich deweloperów z kategorii „czerwonej” i ograniczoną ekspozycję na tych z kategorii „pomarańczowej”.


Zobacz również: Akcje Evergrande spadły o ponad 12 proc. po 2 tygodniach przerwy w handlu


Stevenson powiedział, że bank jest „bardzo spokojny” o swoją pozycję w chińskim sektorze nieruchomości. „Jesteśmy dość konserwatywni w naszym podejściu do kredytowania tego sektora, tak było przez jakiś czas” – dodał.

  • Szacuje się, że zaangażowanie HSBC w chiński sektor nieruchomości wynosi około 19,6 mld dolarów

„Będziemy ostrożni, ale myślę, że ogólnie czujemy się komfortowo, jeśli chodzi o naszą ekspozycję na ten sektor i jakiekolwiek konsekwencje z tego wynikną” – przekazał dyrektor finansowy banku.


ŹRÓDŁO: CNBC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kryzys energetyczny 1

Kryzys energetyczny napędza wzrost cen towarów mimo obaw o wzrost gospodarczy

tesla

Tesla przekracza 1 bilion dolarów kapitalizacji rynkowej