Indie wprowadzą cyfrową walutę
Bank centralny Indii wprowadzi cyfrową wersję rupii w przyszłym roku finansowym, który rozpoczyna się już 1 kwietnia.
Wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego da impuls, duży impuls dla gospodarki cyfrowej. (…) Cyfrowa waluta doprowadzi również do bardziej wydajnego i tańszego systemu zarządzania walutą.
Minister finansów Indii, Nirmala Sitharaman
Minister finansów nie podała żadnych szczegółów na temat tego, jak cyfrowa rupia będzie działać, ale zdradziła, że zostanie wprowadzona przy użyciu technologii blockchain.
Nie tylko Indie pracują nad cyfrową walutą
Jeśli uda się dotrzymać wyznaczonego terminu Indie będą jednym z pierwszych krajów, który wprowadzi tzw. cyfrową walutę banku centralnego (ang. Central Bank Digital Currency – CBDC).
Aktualnie na prowadzeniu są Chiny, które pracują nad cyfrowym juanem od 2014 roku. W ciągu ostatnich dwóch lat Ludowy Bank Chin przeprowadzał próby w formie loterii, w których cyfrowe juany były rozdawane obywatelom w określonych miastach. Od niedawna bank centralny stara się rozszerzyć zakres stosowania cyfrowego juana.
W Stanach Zjednoczonych Rezerwa Federalna opublikowała w ubiegłym miesiącu analizę cyfrowego dolara, ale nie zajęła zdecydowanego stanowiska w sprawie jego emisji.
CBDC a kryptowaluty
Podczas gdy Indie rozwijają cyfrową rupię, próbują również zająć twardsze stanowisko wobec kryptowalut i obecnie pracują nad regulacjami dla tego sektora.
We wtorek Minister finansów Indii, Nirmala Sitharaman przekazała, że dochód z transferu wirtualnych aktywów cyfrowych (takich jak kryptowaluty czy NFT) powinien być opodatkowany według stawki 30 proc. Tym samym Indie pośrednio zalegalizowały kryptowaluty, choć jeszcze niedawno rozważały ich całkowite zakazanie.
Fot. Naveed Ahmed/Unsplash
Zobacz również: ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE WPROWADZAJĄ PODATEK DOCHODOWY DLA PRZEDSIĘBIORSTW