w

Inflacja w Holandii rośnie najmocniej od 40 lat

Inflacja w Holandii rośnie

Codzienne życie w Holandii staje się coraz droższe. Ceny w listopadzie wzrosły o 5,2 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Jest to największy wzrost cen, jakie mieszkańcy Holandii płacą za towary i usługi od września 1982 roku, podał holenderski urząd statystyczny. Inflacja w tym kraju osiągnęła najwyższy poziom od 1982 roku, czyli od prawie 40 lat.

  • Inflacja w listopadzie była znacznie wyższa niż październikowa, która wynosiła 3,4 proc.

Energia elektryczna była w listopadzie o trzy czwarte droższa niż w roku ubiegłym. Ceny gazu wzrosły o ponad połowę, a benzyna była o 31 proc. droższa niż rok wcześniej. Za odzież mieszkańcy Holandii musieli zapłacić o ponad 5 proc. więcej. Żywność i napoje zdrożały o 1,1 procent, przy czym ceny żywności rosły znacznie szybciej niż w październiku.

Inflacja rośnie w całej Europie

Co ciekawe, Eurostat podał, że stopa inflacji w Holandii, określona według europejskich metod pomiaru, wyniosła w listopadzie 5,6 procent, według wstępnych danych. Była to najwyższa wartość od czasu rozpoczęcia tych pomiarów w 1997 roku. Inflacja dla wszystkich krajów euro razem osiągnęła nowy rekord.


Zobacz także: Polski Ład – składka zdrowotna również od samochodów czy maszyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Olga Ewa Semeniuk

Semeniuk: przygotowujemy pakiet osłonowy dla dyskotek i klubów

rosna ceny kawy

Cena kawy najwyższa od dekady w związku z prognozowanym ograniczeniem podaży