w

Inflacja w USA najwyższa od 40 lat! Ceny rosną w szalonym tempie

Rosnąca inflacja jest gorącym tematem na całym świecie, nie tylko w Polsce. Ostatni odczyt inflacyjny, który podał GUS w Polsce wyniósł 8,6 proc., Stany Zjednoczone trzymają się jednak cały czas blisko. Inflacja CPI w USA w grudniu wzrosła do 7,0% rdr – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS).

Inflacja w USA najwyższa od 40 lat!

Jak poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS) – inflacja CPI w USA w grudniu wzrosła do 7,0% rdr. W listopadzie inflacja wynosiła 6,8 proc. rdr. Grudniowy odczyt jest najwyższym wynikiem od 40 lat. Dane pokrywają się z prognozami ekonomistów.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw, żywności i energii ukształtował się na poziomie 0,6 proc. mdm i 5,5 proc. rdr. Jest to poziom najwyższy od marca 1991 roku.

Czy FED będzie walczył z wysoką inflacją?

Duże emocje generują również potencjalne działania Rezerwy Federalnej. Podczas wczorajszego przesłuchania w Senacie prezes Fedu Jerome Powell przypomniał, że Rezerwa Federalna jest gotowa zakończyć program QE już w marcu. Zasygnalizowano również gotowość do podwyższania stóp procentowych.

– Jeśli inflacja będzie utrzymywała się na wysokich poziomach dłużej niż jest spodziewane, to jeżeli będziemy musieli mocniej podnieść stopy procentowe, to to zrobimy. Wykorzystamy nasze narzędzia, by okiełznać inflację – zadeklarował Powell.


Zobacz także: INFLACJA W GRUDNIU WYSTRZELIŁA W KOSMOS. 10% CORAZ BLIŻEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

orlen

Fuzja PKN Orlen i Lotosu. Saudi Aramco i MOL nabywcami aktywów koncernu

restauracja nft

W Nowym Jorku powstaje restauracja wyłącznie dla posiadaczy NFT. Gary Vaynerchuk współtwórcą