w ,

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiąga 10-letnie maksimum przed kluczowym posiedzeniem Banku Anglii

Inflacja przyspiesza

Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł do 5,1 proc. w listopadzie, w porównaniu do 4,2 proc. w październiku, co samo w sobie było najgwałtowniejszym wzrostem od dekady i ponad dwukrotnie przekroczyło cel banku centralnego.

Ekonomiści jak i obserwatorzy rynkowi spodziewali się odczytu na poziomie nie wyższym niż 4,7 proc. w listopadzie. Bank Anglii prognozował, że inflacja osiągnie 5 proc. dopiero na wiosnę 2022 roku, a następnie obniży się do 2 proc. pod koniec 2023 roku.

Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii spotyka się w czwartek, aby zdecydować o ewentualnym zaostrzeniu polityki monetarnej, ze względu na dynamicznie rosnącą inflację. KPP przeciwstawił się oczekiwaniom rynku w ubiegłym miesiącu, głosując 7-2 za utrzymaniem stóp procentowych na historycznie niskim poziomie 0,1 proc.

„Niestety dla konsumentów, szczyt inflacji może być jeszcze odległy o kilka miesięcy. Dzisiejsze dane o CPI posłużą jednak zwiększeniu presji na Bank Anglii, aby podnieść stopy procentowe na jutrzejszym posiedzeniu” – powiedział Richard Carter, szef działu badań w Quilter Cheviot.

„Jednakże, Bank Anglii może równie dobrze zdecydować, żeby poczekać do przyszłego roku, biorąc pod uwagę obecną niepewność dotyczącą wpływu wariantu Omikron na gospodarkę” – dodał Carter.


Zobacz również: W grudniu inflacja przekroczy 8 proc. wg Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

inflacja pln pie

W grudniu inflacja przekroczy 8 proc. wg Polskiego Instytutu Ekonomicznego

malta legalizuje marihuane 1

Malta zalegalizuje marihuanę. Przełomowe zmiany już wkrótce