w

Jak tam zdesperowani przedsiębiorcy akcji #otwieraMY? Bo o. Rydzyk dostał prawie milion z tarczy antykryzysowej

Fot: Piotr Drabik/ Wikimedia commons.

Codziennie na wszystkich kanał social media informujemy o rozwoju oddolnej inicjatywy akcji #otwieraMY, ponieważ czujemy się w obowiązku, aby wspierać ofiary nieudolnych działań rządu. Nie mamy na celu umniejszać pandemii, ponieważ znamy ofiary wirusa i wiemy, że bezpieczeństwo jest ważne. Protestujemy jednak przeciwko kabaretowi, który funduje nam rząd.

Tarcza antykryzysowa miała chronić przedsiębiorców, którzy oberwali najmocniej w związku z wprowadzeniem lockdownu. Jak się okazało – wiele uczciwych, drobnych biznesów nie załapało się na pomoc, ale pracować też nie mogą. Z tym nie mają jednak problemu biznesy ojca Rydzyka.

Ponad 900 000 zł pomocy dla biznesów rydzyka z tarczy antykryzysowej

Jak informuje senator KO Krzysztof Brejza: Ponad 900 tysięcy złotych w ramach jednej z tak zwanych tarcz antykryzysowych otrzymały podmioty związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. – wynika z odpowiedzi, które Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii.

  • Wszystko w trakcie upadku tylu małych przedsiębiorstw, dramatu restauratorów, niezliczonych punktów usługowych.

„Ponad 900 tys. zł trafiło do imperium o. T. Rydzyka w ramach wsparcia antykryzysowego. To kwota, jaką udało mi się ustalić poprzez interwencję w Ministerstwie Rozwoju. Wszystko w trakcie upadku tylu małych przedsiębiorstw, dramatu restauratorów, niezliczonych punktów usługowych” – napisał Brejza w mediach społecznościowych, publikując jednocześnie odpowiedź resortu na wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

Jak wynika z pisma, wsparcie zostało skierowane do Fundacji Lux Veritatis – 335 tys. 669,25 zł (w maju ub. roku), spółki Nasza Przyszłość – 27 tys. 667,77 zł (w lipcu) oraz spółki Bonum – 539 tys. 813,94 zł (w lipcu). Jest to stan na 15 grudnia ub. roku.

  • Resort poinformował, że środki pochodziły z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, którego dysponentem jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zostały wypłacone w ramach ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
  • Była to pierwsza z tzw. tarcz antykryzysowych, uchwalonych w związku z wiosennym lockdownem.
  • Wśród rozwiązań znalazło się m.in. zwolnienie ze składek do ZUS na trzy miesiące, świadczenie postojowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych, dofinansowanie zatrudnienia czy pożyczka do wysokości 5 tys. zł.

Milionowe wsparcie

Gazeta.pl przypomniała, że w sierpniu resort kultury zwiększył o ponad 1,8 mln złotych dotację na budowę toruńskiego muzeum. Oznacza to, że ministerstwo przeznaczy na tę inwestycję łącznie prawie 120 mln złotych.

  • Pierwotna umowa z 2018 roku zawarta między Fundacją Lux Veritatis a ministerstwem przewidywała, że resort przeznaczy dla muzeum 70 mln złotych, jednak w lutym 2019 r. zwiększono tę kwotę o 47,7 mln złotych.
  • We wrześniu ub. roku portal OKO.press podał, że Lux Veritatis do 2023 roku dostanie, w ramach rozpisanego w styczniu konkursu, miliony złotych na prowadzenie Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chińskie PKB wciąż rośnie. IV kwartał powyżej oczekiwań

Chińskie PKB wciąż rośnie. IV kwartał powyżej oczekiwań

Małgorzata Gersdorf choruje na COVID-19. Leczy się amantadyną sprowadzoną z Niemiec

Małgorzata Gersdorf choruje na COVID-19. Leczy się amantadyną sprowadzoną z Niemiec