w ,

J&J podzieli się na dwie spółki, oddzielając produkty konsumenckie od biznesu farmaceutycznego

J&J podąża tropem General Electric

Konglomerat medyczny Johnson & Johnson ogłosił plan rozdzielenia swojej działalności w zakresie produktów konsumenckich od działalności farmaceutycznej i urządzeń medycznych, tworząc dwie spółki notowane na giełdzie.

Separacja oddzieli dział produktów gospodarstwa domowego, producenta bandaży Band-Aid, produktów do pielęgnacji skóry Aveeno i Neutrogena oraz Listerine, od bardziej ryzykownego, ale szybciej rozwijającego się działu, który produkuje i sprzedaje leki na receptę oraz urządzenia medyczne, w tym szczepionkę na COVID-19.

„Po kompleksowym przeglądzie, zarząd wierzy, że planowana separacja jest najlepszym sposobem, aby skutecznie służyć pacjentom, konsumentom i pracownikom służby zdrowia, ale także napędzać rentowny wzrost i – co najważniejsze – poprawić poziom opieki zdrowotnej dla ludzi na całym świecie” – powiedział ustępujący dyrektor generalny Alex Gorsky w oświadczeniu.

kurs akcji jj 2
Kurs akcji J&J w ostatnich 5 dniach. Źródło: Google

Spółka ma nadzieję zakończyć separację w ciągu 18 do 24 miesięcy. Dział farmaceutyków i urządzeń medycznych, który obejmuje zaawansowane technologie, takie jak robotyka i sztuczna inteligencja, zachowa nazwę Johnson & Johnson, a za jego sterami stanie Joaquin Duato, nowy dyrektor generalny J&J.

  • J&J nie ustaliło jeszcze nazwy dla nowego, notowanego na giełdzie biznesu konsumenckiego

„To jest w najlepszym długoterminowym interesie wszystkich naszych interesariuszy” – powiedział Alex Gorsky. „Naszym celem jest naprawdę stworzenie dwóch globalnych liderów – biznesu farmaceutycznego i urządzeń medycznych, który ma ogromny potencjał dzisiaj… i oczywiście biznesu konsumenckiego, który ma ikoniczne znaczenie dla marki” – dodał.

Jeszcze nienazwana spółka zajmująca się produktami konsumenckimi odziedziczy również spory wynikające z pozwów sądowych dotyczących m. in. twierdzeń, że jej puder dla dzieci Johnson’s Baby Powder powoduje raka, a zarzutom tym firma stanowczo zaprzecza.

  • Alex Gorsky pozostanie prezesem w nowej spółce J&J
  • Spółka poinformowała, że planuje utrzymać całkowitą dywidendę „przynajmniej na tym samym poziomie”, czyli ok. 2,6 proc.

Ogłoszenie przychodzi zaledwie kilka dni po tym, jak General Electric poinformował, że planuje podzielić się na trzy oddzielne spółki giełdowe, wydzielając swoje jednostki medyczne i energetyczne z jednostki lotniczej.


Zobacz również: General Electrics podzieli się na 3 spółki skupiające się na lotnictwie, ochronie zdrowia i energetyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prezes Daimler Truck – bardziej martwię się o chipy niż koronawirusa

Prezes Daimler Truck – bardziej martwię się o chipy niż koronawirusa

korea poludniowa obniza podatek

Korea Południowa obniża podatek, aby spowolnić wzrost cen paliw