w

Kolejny kraj normalizuje politykę pieniężną? Norwegia podnosi stopy procentowe!

Norwegia podnosi stopy procentowe:

Decyzją Norges Banku podstawowa stopa procentowa wzrośnie z 0 proc. do 0,25 proc. Taki ruch był oczekiwany przez większość analityków. Główna stopa procentowa była utrzymywana na rekordowo niskim poziomie.

  • Zostało to ogłoszone przez Norges Bank o godzinie 10 rano w czwartek r. Kluczowa stopa procentowa wynosiła dotychczas 0 procent od 7 maja ubiegłego roku.

– Normalizacja w gospodarce sugeruje obecnie, że właściwym jest rozpocząć stopniową normalizację stóp procentowych – powiedział szef norweskiego banku centralnego Øystein Olsen.

Jak dodał szef norweskiego banku centralnego – kolejna podwyżka prawdopodobnie nastąpi w grudniu. Komitet Polityki Pieniężnej stwierdził zaś, że prognoza czterech kolejnych podwyżek do końca 2022 r., do poziomu 1,25 proc., stała się jeszcze bardziej prawdopodobna.

– Zakończenie lockdownów doprowadziło do poprawy koniunktury w norweskiej gospodarce, w której aktywność jest obecnie wyższa niż przed pandemią. Bezrobocie spadło, a wykorzystanie mocy produkcyjnych zbliżyło się do standardowych poziomów. Liczba zakażeń wzrosła, jednak wysoki odsetek zaszczepionych obniżył potrzebę stosowania covidowych restrykcji. Ożywienie gospodarcze prawdopodobnie trwać będzie także jesienią. Inflacja pomijająca wpływ szoków gospodarczych pozostaje niska, jednak rosnąca aktywność oraz wzrost płac pomogą podnieść ją do celu inflacyjnego na poziomie 2 procent – czytamy w komunikacie Norges Banku.


Przeczytaj także: Węgry znów podnoszą stopy procentowe! Walka z inflacją trwa!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prezes UOKiK ostrzega przed ryzykownymi inwestycjami w nieruchomości na wynajem

Prezes UOKiK ostrzega przed ryzykownymi inwestycjami w nieruchomości na wynajem

NFT Dody sprzedały się w rekordowe 30 sekund. Jakie części ciała gwiazdy sprzedano?

NFT Dody sprzedały się w rekordowe 30 sekund. Jakie części ciała gwiazdy sprzedano?