fot. Annie Spratt/ Unsplash
w ,

Lokaty są passe. Polacy masowo wycofują środki

fot. Annie Spratt/ Unsplash

Lokaty nie są dla oszczędzających atrakcyjne. Popularność produktu jest najniższa w historii. Jak zaznaczają eksperci, ma to związek z rekordowym obniżeniem stóp procentowych przez NBP.

Według najnowszego raportu firmy Expander lokaty masowo tracą klientów. Przypadek jest bezprecedensowy – nigdy wcześniej Polacy tak masowo nie wycofywali środków z banków. Jak podaje Narodowy Bank Polski, średnie oprocentowanie lokat zakładanych w kwietniu spadło poniżej 1 proc. i wyniosło 0,93 proc. To najniższy wskaźnik w historii.

Sprawdź również: Rynek najmu powoli wraca do formy. Jest nadzieja

Dla przykładu, lokaty na kwotę 10 000 zł (na rok), notują spadek wysokości odsetek w wymiarze od 126 zł przed rokiem do 75 zł obecnie. Komentatorzy dodają, że w najbliższych miesiącach może być tylko gorzej.

Lokaty są już nieatrakcyjne.
fot. Fabian Blank/ Unsplash

Jak podają eksperci, całkiem realnym scenariuszem będą lokaty ze stawką 0,1 proc. w skali roku. Tyle też wynosi podstawowa stopa NBP. Co ciekawe, już teraz część placówek oferuje lokaty oprocentowane na znikome 0,01 proc. Szacując, taki procent w przypadku lokaty na 10 000 zł przyniósłby 0,81 zł odsetek.

Oprocentowanie lokat bankowych spada i niestety w kolejnych miesiącach będzie jeszcze niższe. Przyczyną tych zmian są oczywiście obniżki stóp procentowych NBP, ale nie tylko. Obecnie bankom nie zależy na tym, abyśmy wpłacali pieniądze na lokaty. Wręcz przeciwnie, wolą, jeśli trzymamy je na nieoprocentowanych rachunkach. Obniżki stawek na lokatach tylko przyspieszają proces przenoszenie pieniędzy na konta

– pisze Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Ponadto, w ciągu ostatnich 2 miesięcy wartość gotówki w obiegu (wyłączając kasy banków) wzrosła aż o 46 mld zł. Jest to skok o 20 proc. (12 proc. w marcu i 8 proc. w kwietniu). To największy przypadek wyjmowania gotówki z banków od początku badań NBP.

Sprawdź również: Tczew: Płacił kartą ojca, który nie żyje od 3 lat

Źródło: Gazeta.pl

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Niedługo na ile będzie czego wycofywać z banków. Póki co ten kapitał łata dziury na rynku. Co będzie gdy się skończy ? Za niedługo nie będzie czym sztucznie kreować wzrostu. Ludzie w pośpiechu wydają walutę na nietrafione przewartosciowane zakupy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suspect Dies Baltimore 20

„Rasistowscy policjanci powszechnie strzelają do nieuzbrojonych murzynów to gówno prawda”, mówi czarnoskóry prawnik i pisarz Larry Elder

Euronet wprowadza limity.

Euronet kilkukrotnie zmniejsza limit wypłaty gotówki z bankomatów