fot. Grant/ Unsplash
w ,

Rynek najmu powoli wraca do formy. Jest nadzieja

Rynek najmu szczególnie ucierpiał w dobie pandemii, jednak analitycy widzą światełko w tunelu. Z majem przyszło nieco większe zainteresowanie „M” do wynajęcia.

Według analiz portalu Morizon.pl rynek najmu z miesiąca na miesiąc tracił kolejnych klientów. W marcu zainteresowanie było mniejsze w stosunku do lutego o 19 proc. Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała w kwietniu, gdy (porównując z lutym) wskaźniki spadły aż o 40 proc. W ciągu ostatnich 2 miesięcy stawki czynszów w największych aglomeracjach spadły od 10 do nawet 30 proc.

Rynek najmu ucierpiał przede wszystkim ze względu na powszechną izolację, masowe zwolnienia i zamknięte granice. Szczególnie ostatni czynnik sprawdza się w przypadku studentów i pracowników zagranicznych.

Nieco lepiej radziły sobie kawalerki, gdzie spadek wynosi od 10 do 20 proc. Eksperci podkreślają, że wpływa na to fakt obniżenia dochodów i osoby wynajmujące większe mieszkania były zmuszone do wyboru mniejszych lokali.

Rynek najmu wstaje z kolan?
fot. Shahid Abdullah/ Pixabay

Najemców jest coraz mniej, a jednocześnie zwiększyła się podaż ofert. W efekcie tych zmian nastąpił nienotowany od dawna spadek stawek za najem, a także wydłużył się czas poszukiwania najemcy – wyjaśnia Marcin Drogomirecki z serwisu Morizon.pl.

Co ciekawe, rynek najmu krótkoterminowego ugiął się pod rynkiem długoterminowym. Lokale do tej pory funkcjonujące na AirBnB, czy Bookingu przeszły w szerszy obieg.

Warto wspomnieć, że z uwagi na załamanie na rynku najmu – zwłaszcza krótkoterminowego – niektórzy właściciele mieszkań – szczególnie ci, którzy zakupili je na kredyt – podejmują próby wyjścia z inwestycji i wystawiają swoje lokale na sprzedaż – wyjaśnia ekspert Morizon.pl.

Rynek najmu widzi jednak światełko w tunelu. Spadek zainteresowania w maju jest relatywnie mniejszy, bo ok. 12-proc. w porównaniu z lutym.

Zobacz również: Przedsiębiorcom trudniej o kredyt hipoteczny

Źródło: businessinsider.com.pl

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Zarząd PKO BP powołany na nową kadencję

    AGROunia chce ukarania Morawieckiego.

    AGROunia chce kary dla premiera i „amnestii” dla strajkujących