„Małe firmy umierają po cichu”
„Przygotujemy pakiet zmian do podatkowego Polskiego Ładu w dialogu z rzecznikiem małych i średnich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorcami, będzie tam m.in. kwestia różnic remanentowych i amortyzacji” – poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń.
Na wniosek KO posłowie wysłuchali informacji „w sprawie negatywnych skutków drożyzny i Polskiego Ładu dla funkcjonowania polskich małych i średnich przedsiębiorców”.
„Małe firmy umierają po cichu, takie słowa słyszymy od przedsiębiorców” – stwierdziła przedstawicielka wnioskodawców Maria Małgorzata Janyska. „Powszechne jest wrażenie, że znowu, jak w PRL-u, wrogiem władzy są pracowici i przedsiębiorczy ludzie” – dodała.
Ogromnym obciążeniem dla przedsiębiorców są wprowadzone od 1 stycznia zmiany podatkowe. „Wasza nieudolność i bałagan już skutkują wzrostem zawieszanych działalności gospodarczych” – podkreśliła Janyska.
Soboń broni działań rządu
Wiceminister finansów podkreślił, że w ostatnich latach liczba firm, które upadały, była mniejsza niż tych, które powstawały. „Robimy wszystko, by każdy, kto rozpoczyna działalność gospodarczą, mógł ją jak najdłużej kontynuować. Stąd tarcze antykryzysowe i antyinflacyjne” – zaznaczył Soboń.
Dodał również, że Polski Ład wprowadził ulgi dla przedsiębiorców, m.in. na ekspansję zagraniczną, robotyzację, badania i rozwój czy prototypy.
„Będziemy rozmawiali z rzecznikiem MŚP i organizacjami przedsiębiorstw o tym, co należy poprawić w Polskim Ładzie. Na pewno kwestia różnic remanentowych jest konieczna do poprawy. Tych postulatów, które przedsiębiorcy do nas kierują w ramach systemu podatkowego po 1 stycznia, jest nieco więcej” – zapowiedział wiceminister.
Artur Soboń zapewnił, że resort finansów nie lekceważy głosów o konieczności poprawy reformy podatkowej i potrzebie komunikacji. „Wykonaliśmy dziesiątki tysięcy telefonów, są livechaty, webinary, infolinia. (…) Jesteśmy dziś w sytuacji, w której w dialogu z małymi i średnimi przedsiębiorcami musimy stworzyć takie mechanizmy, które pomogą im przejść przez trudny okres wzrostu inflacji” – dodał.
Fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons
Zobacz również: SPRYTNY RZĄD: LOCKDOWN BEZ LOCKDOWNU. PONAD MILION OSÓB NA KWARANTANNIE