w ,

Malezyjskie akcje spadają o 2 proc. po tym, jak rząd zapowiada wprowadzenie podatku nadzwyczajnego

Malezyjskie akcje w dół

Malezyjskie akcje spadły, gdy rząd ogłosił jednorazowy podatek nadzwyczajny, aby zwiększyć przychody w nadchodzącym roku.

  • Podatek nadzwyczajny (Windfall Tax) to podatek nakładany przez rząd na pewne gałęzie przemysłu, gdy warunki ekonomiczne pozwalają tym gałęziom na osiągnięcie ponadprzeciętnych zysków. Podatki nadzwyczajne są nakładane przede wszystkim na firmy z danej branży, które najbardziej skorzystały z nadzwyczajnej koniunktury

Indeks FTSE Malaysia KLCI spadł o około 2 proc. i znalazł się wśród najgorzej radzących sobie rynków akcji w regionie Azji i Pacyfiku.

malezyjskie akcje - wykres
Indeks FTSE Malaysia KLCI w ostatnim tygodniu. Źródło: Investing.com

Malezyjski minister finansów Tengku Zafrul Aziz przedstawił w piątek budżet rządu na 2022 r., który zawiera największy w historii plan wydatków o wartości ponad 332 mld ringgitów (80 mld USD), aby rozruszać gospodarkę po pandemii koronawirusa.

Zafrul ogłosił kilka środków mających na celu zwiększenie dochodów rządu, w tym podniesienie stawki podatkowej od dochodów korporacyjnych powyżej 100 milionów ringgitów z 24 proc. do 33 proc. w 2022 roku.

Analitycy zauważyli, że wzrost podatku będzie istotny dla inwestorów.

„Podatek od nadzwyczajnych dochodów ma być jednorazową inicjatywą ze względu na wysokie wydatki rządu w związku z pandemią. Mimo to, dla niektórych firm będzie to dość dotkliwy cios” – powiedział Wellian Wiranto, ekonomista singapurskiego banku OCBC.

„Ogólnie rzecz biorąc, wzrost wydatków rządowych pomoże Malezji w kontynuacji ożywienia gospodarczego w 2022 roku” – powiedział Wiranto.

Gospodarka Azji południowo-wschodniej ma wzrosnąć o 3,5 proc. w tym roku i 6 proc. w przyszłym roku, według Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Gospodarka Malezji skurczyła się o 5,6 proc. w 2020 roku.


ŹRÓDŁO: CNBC


Zobacz również: Microsoft wyprzedza Apple i tym samym staje się najbardziej wartościową spółką na świecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

microsoft

Microsoft wyprzedza Apple i tym samym staje się najbardziej wartościową spółką na świecie

adam glapinski najgorszy prezes banku centralnego

Ranking magazynu Global Finance. Według niego, Polska ma jednego z najgorszych prezesów banków centralnych w Europie