fot. Bruno Kelzer/ Unsplash
w ,

Niedziele handlowe w pełnym zakresie? Negocjacje w RDS

Niedziele handlowe wrócą w każdym tygodniu? Takie doniesienia płynął z Rady Dialogu Społecznego, gdzie toczą się rozmowy. Członkowie forum domagają się powrotu handlu w każdą niedzielę do końca roku.

Nie tylko według Rady Dialogu Społecznego niedziele handlowe powinny wrócić w pełnym wymiarze. Podobnego zdania są działacze Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Jednak stawiają pewne warunki. Głównym przepisem, który forsują związkowcy, jest 2,5-krotne podwyższenie stawki godzinowej dla niedzielnych pracowników. Warto zaznaczyć, że reguła miałaby też obowiązywać pracowników gastronomii, ochrony czy służby zdrowia.

Przedsiębiorcy, którzy nie będą chcieli więcej płacić, pozostawią swoje placówki zamknięte – proponuje Związkowa Alternatywa.

Sprawdź również: Ministerstwo Finansów: Zawieszenie reguły wydatkowej

Jednakże dyskusja trwa już od dłuższego czasu. Już w marcu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postulował, aby niedziele handlowe obowiązywały co tydzień. Organizacja argumentowała swój pomysł kwestiami bezpieczeństwa i koniecznością szybkiej odbudowy gospodarki. Wystosowali również list do premiera:

„Umożliwienie handlu w dodatkowy i dla wielu branż kluczowy dzień tygodnia jest i będzie bezdyskusyjnie czynnikiem temu sprzyjającym” – przekonywali Mateusza Morawieckiego.

Niedziele handlowe znowu w pełnym wymiarze?
fot. flickr.com

Obecnie, Rada Dialogu Społecznego dyskutuje ze związkowcami, na jakich warunkach niedziele handlowe miałyby wrócić. O samej inicjatywie poinformował w rozmowie z money.pl Łukasz Bernatowicz, wiceprzewodniczący RDS.

W związku z wprowadzonym przez rząd reżimem sanitarnym i obawą ludzi co do robienia zakupów w centrach handlowych wkrótce posypią się bankructwa. A wraz z nimi zwolnienia z pracy. Czy tego chcą związkowcy? – argumentował Bernatowicz.

Sprawdź również: Ukraina wprowadza ceny regulowane. Drożej za… wodę?

Niedziele handlowe w pełnym wymiarze są mocno krytykowane przez działaczy „Solidarności”. Jak na razie, stanowiska nie zajął OPZZ.

Warto zaznaczyć, że według ogólnopolskich ankiet, zakaz handlu w niedzielę nie odpowiada ponad 51 proc. Polaków.

Źródło: Dziennik Zachodni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mona Lisa wkrótce na wolnym rynku? Biznesmen proponuje układ

Mona Lisa wkrótce na wolnym rynku? Biznesmen proponuje układ

Robert Lewandowski w świecie biznesu.

Robert Lewandowski inwestuje. Wejdzie w… second-handy!