w

Niskie Składki: sejmowy ubój branży

Sejm przegłosował kilka dni temu nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, zwaną potocznie ,,Piątką dla zwierząt”. Wśród zapisów nowej ustawy jest między innymi ograniczenie uboju rytualnego. Rolnicy przekonują, że przepis ten uderzy w polskie rolnictwo i eksport mięsa. Według danych hodowców 30 procent wołowiny i 40 procent mięsa drobiowego eksportowanych z Polski, pochodzi z uboju rytualnego. Utratę tych rynków zbytu szybko wykorzystają producenci z innych państw.

120045805 1196456770741027 5820841831382147788 o.jpg? nc cat=105& nc sid=730e14& nc ohc=k4SyKlt w7gAX jtIqg& nc ht=scontent waw1 1

Okazuje się, że politycy przygotowali dla hodowców jeszcze jedną niemiłą niespodziankę

Początkowo ustawa dawała 12-miesięczne vacatio legis na ograniczenie uboju rytualnego. Tak wynika z art. 13 ustawy, który przewidywał, że ubój rytualny (art. 1 pkt. 12) stanowi wyjątek od ogólnego, miesięcznego vacatio legis.

Druk nr 597.

Jak zauważa jeden z naszych członków, to się zmieniło.

Teraz, w przegłosowanej wersji ustawy art 13. ma numer 17 i również przewiduje wyjątki od 30-dniowego vacatio legis. Tym razem jednak uboju rytualnego (teraz art. 1 pkt. 13) wśród tych wyjątków nie ma. Oznacza to, że hodowcy będą mieli na dostosowanie się do zakazu tylko miesiąc.

Co jeszcze ciekawsze. Wśród wyjątków znajduje się art. 13, który mówi o EWENTUALNYCH odszkodowaniach dla przedsiębiorców.

Co to oznacza w praktyce? PiS zamienił roczne vacatio legis dla ograniczenia uboju rytualnego na miesięczne. Hodowcy zaś, który stracą na zakazie, MOŻE dostaną odszkodowanie po roku od zniszczenia im biznesów.

Bubel w ustawie znalazł członek Stowarzyszenia Niskie Składki. Projekt przeszedł przez komisję i Sejm.

Pozostaje więc pytanie: Czy posłowie w ogóle wiedzą za czym głosują?

Nie musicie odpowiadać. Znamy odpowiedź.

Sejm przegłosował kilka dni temu nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, zwaną potocznie ,,Piątką dla zwierząt".Wśród…

Opublikowany przez Niskie Składki Wtorek, 22 września 2020

Panika finansowa pomaga uruchomic nowojorska gielde. Umowa Buttonwood

Panika finansowa pomaga uruchomić nowojorską giełdę. Umowa Buttonwood

ewa zajaczkowska1

Ewa Zajączkowska odpowiada na atak TVP INFO.