w

Niskie Składki: sejmowy ubój branży

Sejm przegłosował kilka dni temu nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, zwaną potocznie ,,Piątką dla zwierząt”. Wśród zapisów nowej ustawy jest między innymi ograniczenie uboju rytualnego. Rolnicy przekonują, że przepis ten uderzy w polskie rolnictwo i eksport mięsa. Według danych hodowców 30 procent wołowiny i 40 procent mięsa drobiowego eksportowanych z Polski, pochodzi z uboju rytualnego. Utratę tych rynków zbytu szybko wykorzystają producenci z innych państw.

120045805 1196456770741027 5820841831382147788 o.jpg? nc cat=105& nc sid=730e14& nc ohc=k4SyKlt w7gAX jtIqg& nc ht=scontent waw1 1

Okazuje się, że politycy przygotowali dla hodowców jeszcze jedną niemiłą niespodziankę

Początkowo ustawa dawała 12-miesięczne vacatio legis na ograniczenie uboju rytualnego. Tak wynika z art. 13 ustawy, który przewidywał, że ubój rytualny (art. 1 pkt. 12) stanowi wyjątek od ogólnego, miesięcznego vacatio legis.

Druk nr 597.

Jak zauważa jeden z naszych członków, to się zmieniło.

Teraz, w przegłosowanej wersji ustawy art 13. ma numer 17 i również przewiduje wyjątki od 30-dniowego vacatio legis. Tym razem jednak uboju rytualnego (teraz art. 1 pkt. 13) wśród tych wyjątków nie ma. Oznacza to, że hodowcy będą mieli na dostosowanie się do zakazu tylko miesiąc.

Co jeszcze ciekawsze. Wśród wyjątków znajduje się art. 13, który mówi o EWENTUALNYCH odszkodowaniach dla przedsiębiorców.

Co to oznacza w praktyce? PiS zamienił roczne vacatio legis dla ograniczenia uboju rytualnego na miesięczne. Hodowcy zaś, który stracą na zakazie, MOŻE dostaną odszkodowanie po roku od zniszczenia im biznesów.

Bubel w ustawie znalazł członek Stowarzyszenia Niskie Składki. Projekt przeszedł przez komisję i Sejm.

Pozostaje więc pytanie: Czy posłowie w ogóle wiedzą za czym głosują?

Nie musicie odpowiadać. Znamy odpowiedź.

Sejm przegłosował kilka dni temu nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, zwaną potocznie ,,Piątką dla zwierząt".Wśród…

Opublikowany przez Niskie Składki Wtorek, 22 września 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Panika finansowa pomaga uruchomic nowojorska gielde. Umowa Buttonwood

Panika finansowa pomaga uruchomić nowojorską giełdę. Umowa Buttonwood

ewa zajaczkowska1

Ewa Zajączkowska odpowiada na atak TVP INFO.