w

Podsumowanie PPK: w sumie lepiej niż lokata

Pracownice plany kapitałowe (PPK) to tzw. III filar polskiego systemu emerytalnego. System został powołany ustawą z 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku.

Dziennik Gazeta Prawna: Polski Fundusz Rozwoju podsumował ponad półtora roku działania pracowniczych planów kapitałowych.

  • Wartość ich aktywów to 3,44 mld zł. 
  •  Z tego 1,78 mld zł to efekty wpłat pracowników, a reszta to składki od pracodawców i dopłaty z budżetu.

Jak wynika z wyliczeń analityków PFR, średnio zarabiający Polak, który zapisał się do PPK w grudniu 2019 r., do PPK wpłacił do tej pory 1590 zł, a na swoim koncie ma 3462 zł, czyli ponad 117 proc. więcej, niż wpłacił.

  • Według dziennika, “to bardzo przyzwoity wynik, jeśli brać pod uwagę realia rynkowe”.
  • Jeśli wziąć pod uwagę zwrot z inwestycji z samej składki pracownika, to przy założonej wartości wyniósł 83,17 zł, co oznacza stopę zwrotu na poziomie 5,23 proc. – to więcej niż np. na lokatach bankowych w obecnej dobie niskich stóp.

– Wyniki pokazują, że ktoś, kto ma taką możliwość, a nie przystępuje do PPK, działa na własną szkodę – mówi wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.

Jarosław Sadowski, analityk firmy doradczej Expander, uważa, że z czasem popularność PPK będzie się zwiększać. Także w innych krajach ta forma oszczędzania na emeryturę zyskiwała zwolenników stopniowo.

image71f171c370b1902b

“Bomba” podatkowa. Nowy Ład przyniesie podwyżki podatków dla bogatych

“Bomba” podatkowa. Nowy Ład przyniesie podwyżki podatków dla bogatych

Włożysz 1000 zł, wyjmiesz mniej? Pojawiły się plotki o ujemnym oprocentowaniu depozytów

Włożysz 1000 zł, wyjmiesz mniej? Pojawiły się plotki o ujemnym oprocentowaniu depozytów bankowych