w

Prezes Apple – „wszyscy widzą presję inflacyjną”

Prezes Apple o inflacji

Tim Cook w wywiadzie dla CNBC przyznał, że firma widzi presję inflacyjną. W czwartek spółka poinformowała o blisko 124 mld dolarów w sprzedaży w IV kwartale 2021 roku.

Staramy się wyceniać nasze produkty za wartość, którą dostarczamy i widzimy presję inflacyjną. Myślę, że wszyscy ją widzą.

Tim Cook, prezes Apple

Obserwacja ze strony szefa największej firmy na świecie pojawia się w czasie, gdy administracja Bidena i Rezerwa Federalna zmagają się z pytaniami o to, jak poskromić podwyższoną inflację.

Widzimy inflację i to jest uwzględnione w naszej marży brutto i kosztach operacyjnych. Chciałbym mieć nadzieję, że przynajmniej część z tego jest przejściowa, ale świat się zmienił i zobaczymy co dalej.

Tim Cook, prezes Apple

Inflacja nie zaszkodziła Apple, które odnotowało rosnące marże brutto w IV kwartale. Co więcej, największa firma na świecie nie podniosła cen produktów w ostatnim czasie, jednak prezes spółki nie wyklucza możliwości ich wzrostu.

Tim Cook zdradził również, że spodziewa się ograniczeń w łańcuchu dostaw, które odegrają znaczną rolę we wzroście inflacji.

We wrześniu japoński dziennik Nikkei Asia informował, że TSMC podnosi ceny oraz że firmy technologiczne mogą zdecydować się na przeniesienie podwyżek na klientów.

Apple raczej nie podnosi cen produktów po premierze, choć czasami zdarza się to w odpowiedzi na regionalne warunki gospodarcze. Na przykład w ubiegłym roku amerykański gigant podniósł ceny w swoim sklepie internetowym w Turcji, gdy lira straciła na wartości, a inflacja w kraju osiągnęła poziom najwyższy od dwóch dekad.

Niemniej Apple regularnie podnosi ceny w stosunku do ubiegłorocznych modeli, gdy jesienią wprowadza nowe urządzenia.


Fot. Laurenz Heymann/Unsplash

Zobacz również: JEROME POWELL NIE POZOSTAWIA ZŁUDZEŃ. FED PODNIESIE STOPY PROCENTOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

narodowy spis powszechny ludnosc

Wyniki z Narodowego Spisu Powszechnego. Niepokojące statystyki o ludności

polityka energetyczna

Nierozważna polityka energetyczna UE