w

Prezes Pfizera podkreśla, że dwie dawki szczepionki to zbyt mało przeciwko Omikronowi

Szczepienia, a wariant Omikron

Prezes Pfizera, Albert Bourla, powiedział w poniedziałek, że dwie dawki szczepionki mogą nie zapewnić wystarczającej ochrony przed infekcją wywołaną wariantem Omikron. Tym bardziej, że pierwotne dawki straciły część swojej skuteczności z biegiem czasu.

Bourla w wywiadzie na konferencji J.P. Morgan’s health-care, zaznaczył, że trzecia dawka jest kluczowa by skutecznie chronić przed hospitalizacją w wyniku zarażenia Omikronem.

„Dwie dawki, nie są wystarczające (…) trzecia dawka obecnej szczepionki zapewnia dość dobrą ochronę przed zgonami i przyzwoitą ochronę przed hospitalizacjami” – powiedział prezes Pfizera.

Statystyka szczepień | COVID-19 | Omikron
Statystyka szczepień na COVID-19 na świecie. Źródło: Google

Zgodnie z danymi z U.K. Health Security Agency dwie dawki szczepionki są w 52 proc. skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji 25 tygodni po otrzymaniu drugiej dawki.

Co więcej, według tych samych danych dwie dawki szczepionek Pfizer i Moderna są tylko w około 10 proc. skuteczne w zapobieganiu zakażeniu Omikronem 20 tygodni po podaniu drugiej dawki.

Prezes Pfizera powiedział, że nie jest jasne, na jak długo dawka przypominająca zapewni ochronę przed Omikronem. Według U.K. Health Security Agency dawki przypominające są tylko w ok. 40 proc. skuteczne w zapobieganiu infekcji 10 tygodni po otrzymaniu zastrzyku.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób zaleca obecnie, aby niektóre osoby z osłabionym układem odpornościowym otrzymały cztery zastrzyki, trzy dawki podstawowe i jedną przypominającą. Izrael wprowadził czwartą dawkę szczepionki Pfizera dla osób powyżej 60 roku życia.

Albert Bourla powiedział w poniedziałek w rozmowie z CNBC, że Pfizer będzie oferował szczepionkę konkretnie przeciwko wariantowi Omikron.


Fot. Twitter @pfizer

Zobacz również: Fundusz klimatyczny Billa Gatesa planuje zainwestować 15 mld dolarów w czyste technologie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

morawiecki konferencja

Obniżka VAT na żywność, gaz i prąd. Premier Morawiecki ogłosił szczegóły tarczy antyinflacyjnej 2.0

tarcza antyinflacyjna 2 0

Tarcza antyinflacyjna 2.0 zwiększa szansę na dwucyfrową inflację