w

Rząd zabiera samorządom wpływy z podatku PIT i kieruje je bezpośrednio do budżetu centralnego. Będzie strajk

2020 05 22 159016989910

28 października, na posiedzeniu Sejmu, została uchwalona ustawa, która przekazuje pieniądze z podatków obywateli do budżetu państwa, uniemożliwiając tym samym wydawanie ich na potrzeby lokalnych społeczności. Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem wróci do Sejmu.

Rząd zabiera samorządom wpływy z podatku PIT i kieruje je bezpośrednio do budżetu centralnego. To kwota 1,5 mld zł rocznie, które można przeznaczyć na budowę dróg, kanalizacji lub dofinansować służbę zdrowia czy edukację. 1 grudnia samorządy rozpoczną protest ostrzegawczy i wyłączą oświetlenie.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy: Docierają do nas same złe informacje. Wszyscy właśnie przygotowujemy budżet na przyszły rok, a niestety – w związku z decyzjami rządu – mamy coraz mniej pieniędzy do rozplanowania.

  • Tych złych decyzji dotyczących finansów samorządów było więcej – obniżki podatku PIT, decyzje dotyczące przejścia na ryczałt, które pozbawią budżety samorządowe 1,5 mld zł rocznie.
  • Jeżeli do tego dołożymy bardzo trudną sytuację związaną z epidemią, okazuje się, że budżety samorządów są w bardzo trudnym, wręcz dramatycznym stanie. Z powodu działań rządu zagrożone są również fundusze z Unii Europejskiej przeznaczone na rekonstrukcję finansów państw członkowskich. Ta sytuacja, niestety, będzie miała wpływ na mieszkańców.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego: Widzimy jak na naszych oczach rosną koszty funkcjonowania w wielu obszarach, zwłaszcza w ochronie zdrowia.

  • Bardzo ciężko jest zbudować budżet, jeśli jest tak dużo niepewności. Jeśli nie wiadomo, jaki będzie wzrost gospodarczy, jaki będzie poziom dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu: Chcemy zaprotestować przeciw zmianom wprowadzanym przez władze centralne w budżetach samorządów. Jedną z form protestu będzie częściowe wyłączenia 1 grudnia oświetlenia.

  • Najpierw ostrzegawczo, potem w całych miastach i gminach, aby pokazać mieszkańcom, czego może im zabraknąć w konsekwencji zabierania przez rząd środków dla lokalnych wspólnot

Przedstawiciele Stowarzyszenia „Samorządy dla Polski” w apelu do parlamentarzystów:

  • Stowarzyszenie „Samorządy dla Polski” na ręce Marszałka Senatu RP, Tomasza Grodzkiego, złożyło projekt ustawy zwiększającej udziały samorządów w podatku PIT z 38,16 proc. do 48,16 proc., co w kwotach rzeczywistych zaplanowanych na 2020 roku daje kwotę 11 336 421 000 zł zwiększenia dochodów gmin w naszym kraju.
  • Należy podkreślić, że chodzi tak naprawdę o wyrównanie wpływów z PIT w stosunku do bieżących obciążeń, czyli o konstytucyjną adekwatność środków do zakresu nałożonych na samorządy zadań.
  • Podobne zapisy ustawowe powinny dotyczyć podniesienia dochodów powiatów i województw. Oczekujemy zaniechania przez Parlament procesu legislacyjnego nad ustawą z 28 października oraz podjęcia inicjatywy złożonej przez Samorządy dla Polski na ręce marszałka Grodzkiego.

Źródło: nowawarszawa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Palka protest

Nastolatek udostępnił post Strajku Kobiet. Do jego domu weszła policja

Sejm przyjął uchwałę PiS: blokowanie budżetu UE. Czechy i Słowacja nie poprą Polski