w ,

Strefa euro – inflacja wyniosła 4,1 proc. w październiku, osiągając najwyższy poziom od 13 lat

Rosnąca inflacja

Inflacja w strefie euro osiągnęła nowy, najwyższy poziom od lipca 2008 roku, głównie ze względu na rosnące ceny energii. We wrześniu wyniosła 3,4 proc. względem analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Inflacja zasadnicza wyniosła w piątek 4,1 proc. według wstępnych danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat.

Składowa energii w danych o inflacji wzrosła o 23% rok do roku, co jest zdecydowanie największym czynnikiem. Wzbudza to obawy europejskich decydentów.


Informacje na temat inflacji w Polsce znajdziesz tutaj:
GUS podał odczyt inflacji za październik. Tragedia dla oszczędności Polaków!


Dane za trzeci kwartał, które ukazały się w piątek, pokazały również, że PKB wzrosło o 2,2 proc. w porównaniu z poprzednim okresem, w najszybszym tempie od roku.

„Solidny wzrost PKB w strefie euro w III kw. oznacza, że faza ożywienia w większości krajów strefy euro jest prawie zakończona” – powiedział w nocie Andrew Kenningham, główny ekonomista ds. Europy w Capital Economics. „Wzrost będzie znacznie wolniejszy w ostatnim kwartale, ponieważ zakłócenia w łańcuchu dostaw, spowalniający globalny popyt i niektóre niedobory siły roboczej utrudniają produkcję” – dodał.

Kenningham przekazał również, że inflacja zasadnicza i bazowa w strefie euro prawdopodobnie dalej wzrośnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. „Wcześniejsze ruchy cen gazu wskazują na dalsze przyspieszenie inflacji energetycznej, a oczekiwania firm co do ich własnych cen sprzedaży sugerują, że wskaźnik bazowy również będzie nadal rósł” – powiedział.

Inflacja jest kluczowym wskaźnikiem obserwowanym przez Europejski Bank Centralny. We wrześniu ogłosił on, że będzie skupował mniej obligacji z powodu rosnących cen konsumpcyjnych.

Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała w czwartek, że rosnące ceny energii, ożywienie popytu i wąskie gardła w podaży powodują obecnie wzrost inflacji. „Podczas gdy spadek inflacji potrwa dłużej niż wcześniej oczekiwano, spodziewamy się, że czynniki te złagodnieją w ciągu przyszłego roku. Nadal przewidujemy, że inflacja w średnim terminie pozostanie poniżej naszych celów 2 proc.” – powiedziała.

EBC przewiduje inflację na poziomie 2,2 proc. w 2021 r., 1,7 proc. w 2022 r. i 1,5 proc. w 2023 r. – a więc średnio poniżej 2 proc. Bank zaktualizuje te prognozy na początku grudnia.


ŹRODŁO: CNBC


Ochroń swoje oszczędności: Bezpieczne inwestowanie w złoto. 5 najsłynniejszych złotych monet 1 uncjowych, które należy znać (LINK)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zus zaczyna wyplacac 14 emerytury

Emeryci i renciści: ZUS zaczyna wypłacać 14 emerytury

microsoft

Microsoft wyprzedza Apple i tym samym staje się najbardziej wartościową spółką na świecie