w

Wielka Brytania zniesie wszelkie obostrzenia związane z omikronem

Premier Wielkiej Brytanii ogłosił w środę 19 stycznia, że wszelkie ograniczenia związane z pojawieniem się wariantu Omikron zostaną zniesione. Boris Johnson twierdzi, że liczba zakażeń spada, a szczyt nowej fali już prawdopodobnie minął.

Premier Wielkiej Brytanii znosi obostrzenia związane z omikronem

Nowe obostrzenia były związane z pojawieniem się tzw. „Planu B”, który wprowadzono w związku z nowym wariantem koronawirusa. Boris Johnson poinformował, że zalecenie pracy z domu zostaje wycofane natychmiastowo.

  • Wycofano również obowiązkowe noszenie maseczek w miejscach publicznych oraz nakaz okazywania paszportów covidowych – te zmiany wchodzą od 27 stycznia.

Liczba zakażeń spada

Jak poinformował brytyjski premier, liczba zakażeń koronawirusem spada w całym kraju, a szczyt fali wywołanej omikronem z dużym prawdopodobieństwem już minął. Premier dodał również, że w kraju nadal będzie obowiązywało zalecenie noszenia masek w przytłoczonych miejscach, nie będzie jednak nakazu.

Słyszeliśmy również o tym, że organizatorzy imprez mogą wymagać certyfikatów covidowych, jednak nie jest to nakaz. To ich decyzja.

  • Johnson potwierdził też zamiar zniesienia w najbliższych tygodniach obowiązku izolowania się przez osoby zakażone koronawirusem i zastąpienie go zaleceniem.

– Wkrótce nadejdzie czas, kiedy będziemy mogli całkowicie usunąć wymóg prawny dotyczący izolacji, podobnie jak nie nakładamy na ludzi obowiązku izolacji w przypadku zachorowania na grypę. W miarę jak COVID-19 stanie się chorobą endemiczną, będziemy musieli zastąpić wymogi prawne poradami i wskazówkami, zachęcając osoby zarażone wirusem do zachowania ostrożności i rozwagi wobec innych – mówił Johnson.

fot. Kirsty O’Connor/AFP/East News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

prawie pol miliona na kwarantannie

Prawie pół miliona ludzi przebywa na kwarantannie. W ciągu 24 godzin przybyło 116 tys. takich osób

polski lad 1

Skarbówka grozi protestem z powodu Polskiego Ładu. Pracownicy urzędów nie dają rady