w

Wujek Amazon zawiesza dotacje dla parlamentarzystów, którzy głosowali przeciwko Bidenowi

Firma Amazon poinformowała w poniedziałek, że jej komitet akcji politycznej zawiesi dotacje dla parlamentarzystów, głosujących przeciw zatwierdzeniu przez Kongres prezydenta elekta Joe Bidena.

  • Biorąc pod uwagę niedopuszczalną próbę podważenia legalnego procesu demokratycznego, PAC Amazon zawiesił składki dla każdego członka Kongresu, który głosował za unieważnieniem wyników wyborów prezydenckich w USA – powiedziała rzeczniczka Amazona Jodi Seth.

Według danych z Open Secrets dwóch największych darczyńców spośród grup biznesowych to American Bankers Association (ABA) oraz National Association of Realtors (NAR). Obie grupy przekazały po 1,3 miliona dolarów 147 parlamentarzystom GOP.

Rozszerzającą się akcję zapoczątkowały w weekend Marriott i Blue Cross Blue Shield. Obecnie, wiele innych amerykańskich firm – od Exxona, przez Microsoft po Facebooka – zapowiedziało zawieszenie funduszy na cele polityczne.

  • Niektóre firmy ogłosiły, że wstrzymanie dotacji dotknie 147 republikanów, którzy sprzeciwiali się podliczeniu przez Kongres głosów Kolegium Elektorów w celu potwierdzenia zwycięstwa prezydenta-elekta Joe Bidena. Inne postanowiły ukarać parlamentarzystów z obydwu izb Kongresu.
  • W niektórych przypadkach, np. Facebook i Citi Group zawiadomiły, że decyzja o wstrzymaniu funduszy będzie tymczasowa i obejmie pierwszy kwartał tego roku.

Cytowana przez CBS News firma Boston Scientific uzasadniała, że wstrzymuje darowizny dla parlamentarzystów, ponieważ jako producentów urządzeń medycznych weryfikuje swoje podejście do funduszy na cele polityczne. Jak dodała- wierzy w „poszanowanie integralności procesu demokratycznego, wyników wyborów i pokojowego przekazania władzy”.

W oświadczeniu dla CBS National Association of Realtors zaznaczyło, że „będzie wciąż uważnie monitorować wydarzenia w Waszyngtonie zarówno w okresie poprzedzającym inaugurację (prezydentury) Joe Bidena, jak też późniejsze, aby zapewnić, że jego udział w polityce reprezentuje pogląd członków stowarzyszenia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Biznesu: Fiskus rusza w Polskę nakładać mandaty

Puls Biznesu: Fiskus rusza w Polskę nakładać mandaty

Ruszają kolejne pozwy. Przedsiębiorcy domagają się odszkodowań

Ruszają kolejne pozwy. Przedsiębiorcy domagają się odszkodowań