w

Zakaz handlu w niedziele. Od 1 lutego zmiany w przepisach

Od lutego 2022 r. zakaz handlu w niedziele i święta ulegnie długo zapowiadanym już zmianom. Możliwości obejścia przepisów znacznie się zmniejszą. Chodzi głównie o sklepy, które stawały się placówkami pocztowymi, aby obejść przepisy. Od 1 lutego będą one musiały w dużej mierze z tego zrezygnować.

Zmiany w prawie

W dniu 14 października 2021 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. poz. 1891). Nowelizacja wchodzi w życie od 1 lutego 2022 r. Celem nowelizacji jest uszczelnienie przepisów dotyczących zakazów handlu w niedziele i święta. Ma ona utrudnić ich obchodzenie.

Które sklepy będą mogły być otwarte w niedziele?

Najważniejszą zmianą jest kwestia placówek pocztowych. Od 1 lutego będą mogły być otwarte tylko te placówki pocztowe, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych. Mowa o obrotach powyżej 40%.

Zakaz handlu nie będzie obejmował m.in. sklepów z pamiątkami, saloników prasowych, stacji paliw płynnych, kwiaciarni, cukierni, aptek, lodziarni, kawiarni oraz sklepów na dworcach i lotniskach. Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja przewiduje ponadto wiele wyłączeń.  Ustawa wskazuje, że w niedziele w okresie 1 czerwca do dnia 30 września będą mogły być otwarte placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych.

Co ważne, jeżeli właściciel sklepu będzie chciał otworzyć swój lokal w niedzielę niehandlową, będzie mógł liczyć na pomoc rodziny. Przepis ma zastosowanie również dla franczyzobiorców. Ustawa wskazuje na osoby małżonka, dzieci, rodziców, macochę i ojczyma, rodzeństwo oraz wnuków i dziadków. Aby skorzystać z tego uprawnienia osoba pomagająca nieodpłatnie nie może zatrudniona u korzystającego z pomocy przedsiębiorcy.

Możliwe kary

Za naruszenie zakazów grozi kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 100 tys. zł.

Lista niedziel handlowych w 2022 r.:

  • 30 stycznia 2022 r.,
  • 10 kwietnia 2022 r.,
  • 24 kwietnia 2022 r.,
  • 26 czerwca 2022 r.,
  • 28 sierpnia 2022 r.,
  • 11 grudnia 2022 r.,
  • 18 grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

erdogan walczy z inflacja

Tak się walczy z inflacją w Turcji. Zwolniono szefa urzędu, który publikuje dane o wzroście cen!

dania lagodzi obostrzenia

Dania od 1 lutego znosi wszystkie obostrzenia. COVID-19 będzie traktowany jak grypa sezonowa