fot. Steve Buissinne/ Pixabay
w

KAS mówi „sprawdzam”. Dostanie się zaniżającym przychody

fot. Steve Buissinne/ Pixabay

KAS, czyli Krajowa Administracja Skarbowa może masowo sprawdzać przedsiębiorców po okresie zagrożenia epidemiologicznego. Urząd prześwietli firmy, które mogły sztucznie zaniżać zyski. 

KAS wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych mogą dobrać się do sprawozdań przedsiębiorców. Jak informuje Rzeczpospolita, coraz więcej właścicieli firm specjalnie zaniża dochody, aby uzyskać od ZUS-u tzw. postojowe. Świadczenie przysługuje osobom, których dochody w okresie pandemii spadły o 15 proc. i więcej. 

Przesunięcie przychodów jest dziecinnie proste i niektórzy przedsiębiorcy nie mieli oporów, żeby na epidemii dodatkowo zarobić – podkreśla cytowany przez Business Insider doradca podatkowy Tomasz Piekielnik.

Sprawdź również: Euronet kilkukrotnie zmniejsza limit wypłaty gotówki z bankomatów

KAS speawdzi firmy.
fot. Wikimedia Commons

Na zachowania przedsiębiorców zareagowała Krajowa Administracja Skarbowa. KAS zapowiedział, że wyjątkowo starannie prześwietli faktury firm. 

Przychody wykazywane przez firmy podlegają weryfikacji w trakcie prowadzonej kontroli lub czynności sprawdzających. Oznacza to, że KAS sprawdza prawidłowość i terminowość wystawiania przez podatnika faktur i ustala, czy dokumentują one faktyczny przebieg i zakres zdarzeń gospodarczych – stwierdziła Krajowa Administracja Skarbowa cytowana przez Rzeczpospolitą. 

Ponadto, urzędowi wtóruje także ZUS. Okazuje się, że władze mają czas do 5 lat, aby wykazać i poinformować przedsiębiorcę o nieprawidłowościach w pobieraniu świadczeń. 

Warunki tzw. postojowego są do sprawdzenia i gdy ustąpi stan epidemii, będziemy je weryfikować we współpracy z KAS

– poinformował w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Co ważne, ukarani przedsiębiorcy nie tylko będą musieli oddać wartość świadczeń z należnymi odsetkami. Właścicieli firm czeka również poważny zatarg z fiskusem. 

Będą musieli zapłacić zaległość podatkową, również z odsetkami, ewentualnie też karę grzywny z kodeksu karnego skarbowego – wyjaśnia Tomasz Piekielnik. 

Sprawdź również: Lokaty są passe. Polacy masowo wycofują środki

Źródło: businessinsider.com.pl

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Euronet wprowadza limity.

  Euronet kilkukrotnie zmniejsza limit wypłaty gotówki z bankomatów

  Kampania Trzaskowskiego z wpadką.

  Kampania KO z wpadką. Link przenosi do strony Dudy