w

Pentagon: Żołnierze USA w stanie gotowości

8,5 tys. żołnierzy amerykańskich zostało postawionych w stan podwyższonej gotowości do ewentualnego wysłania do Europy Wschodniej w związku z masowym napływem wojsk rosyjskich na granicę z Ukrainą – poinformował w poniedziałek rzecznik Pentagonu John Kirby.

USA stawia siły w gotowości

NATO ogłosiło w poniedziałek, że stawia siły w stan gotowości i wzmacnia Europę Wschodnią. O tym samym informują teraz amerykańskie media. 8,5 tys. amerykańskich żołnierzy miało zostać postawionych w stan podwyższonej gotowości.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin wydał rozkaz przygotowania do rozmieszczenia na polecenie prezydenta Joe Bidena, to najnowszy krok USA podjęty w celu przygotowania się do potencjalnej inwazji Rosji na Ukrainę.

Celem wysłania wojsk do Europy Wschodniej byłoby odstraszenie i uspokojenie sojuszników. Nie ma żadnych sugestii, że amerykańskie oddziały bojowe miałyby zostać rozmieszczone na Ukrainie lub wziąć udział w jakichkolwiek działaniach bojowych. Kirby zaznaczył, że USA mają na Ukrainie doradców wojskowych.

Kirby nie powiedział, gdzie amerykańskie wojska mogłyby zostać rozmieszczone, ale powiedział, że USA „dały jasno do zrozumienia sojusznikom na wschodniej flance, że jesteśmy gotowi wzmocnić ich możliwości, jeśli będą tego potrzebować”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jakub kapusnak restauracja

Największe sieci gastronomiczne rosną w siłę. Liczba małych lokali spada

wlosi szczepienia

Włosi zaostrzają prawo. Do tych miejsc nie wejdziesz bez szczepienia lub testu