w

USA: W pełni zaszczepieni nie muszą już nosić masek!

W pełni zaszczepieni ludzie nie muszą już nosić masek na zewnątrz oraz większości pomieszczeń, ogłosiło CDC (Center for Disease Control) w czwartek.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wydało w czwartek po południu oświadczenie, w którym stwierdziło, że w pełni zaszczepieni Amerykanie mogą bezpiecznie powrócić do normalnego zachowania. Dziać się to będzie zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz – bez konieczności noszenia maski lub dystansowania się podczas spotkań o dowolnej wielkości.

Dwa tygodnie temu CDC ogłosiło, że w pełni zaszczepieni ludzie nie muszą nosić maski na zewnątrz, chyba że są w tłumie lub na imprezie na żywo.

Nowe ogłoszenie jest zniesieniem zaleceń dotyczących maskowania się nawet po zaszczepieniu. Bezpośrednio zaprzecza ono między innymi temu, co obecnie wymagane jest u północnych sąsiadów Stanów Zjednoczonych – w Kanadzie. Nadal obowiązują tam wszystkie obostrzenia, nawet tych, którzy przyjęli już wszystkie zalecane dawki preparatu przeciw COVID-19. Mimo to, popularność szczepionki na koronawirusa wzrasta.

„Możecie robić rzeczy, które przestaliście robić przez pandemię” – powiedziała dyrektor CDC dr Rochelle Walensky podczas ogłoszenia.

Główna zmiana w polityce CDC opiera się na najnowszych badaniach przeprowadzonych w Izraelu i Stanach Zjednoczonych na osobach, które otrzymały już szczepienie przeciwko COVID-19.

Pomimo złagodzenia dystansu społecznego i stosowania masek, mandat dotyczący zakrywania ust i nosa w transporcie publicznym pozostaje w mocy dla wszystkich, w tym dla zaszczepionych. Obowiązuje on wciąż w autobusach, pociągach, samolotach i na terminalach transportu publicznego.

„W przypadku podróży nadal prosimy ludzi, aby nadal nosili maski” – powiedziała Walensky, która dodała, że regulacje są obecnie poddawane przeglądowi pod kątem dalszych zmian.

Zaktualizowane wytyczne nie dotyczą osób, które nie otrzymały jeszcze szczepionki, dla których nadal obowiązuje zalecenie dotyczące maskowania i dystansowania się.

Źródło: Rebel News

Zobacz także: USA: Pozew przeciw zakazowi tańca na weselach!

Napisane przez Janek Hernik

Janek Hernik - student amerykanistyki, moje badania obejmują obszar polityki amerykańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem teorii wyboru politycznego amerykańskich katolików, jak również brytyjskiej i amerykańskiej myśli wolnościowej przełomu XVII i XVIII wieku. Szczególną sympatią darzę twórczość jednego z Ojców założycieli Stanów Zjednoczonych - Thomasa Paine'a. Miał on ogromny wpływ na formację moich poglądów wolnościowych, a jego dzieło "Zdrowy rozsądek" pozostaje moją ulubioną lekturą. Członek Stowarzyszenia KoLiber oraz redaktor naczelny telewizji internetowej KoLiber TV.

PKB w pierwszym kwartale rozczarował ekonomistów. Polska gospodarka skurczyła się o 1,2 proc. - podał GUS w tzw. szybkim wyliczeniu.

Polskie PKB znowu na minusie – czwarty raz z rzędu

Kwota wolna od podatku 30 tys. zł i wyższy drugi próg podatkowy. Gdzie jest kruczek?

Kwota wolna od podatku 30 tys. zł i wyższy drugi próg podatkowy. Gdzie jest kruczek?