w

USA: Pozew przeciw zakazowi tańca na weselach!

Zakaz tańca na weselach w Dystrykcie Kolumbii wywołał zażenowanie wielu, kiedy został po raz pierwszy ogłoszony. Jedną z osób, która negatywnie odebrała nowe rozporządzenia sanitarne jest przyszła panna młoda, która złożyła pozew sądowy przeciwko burmistrz miasta Waszyngton – Mauriel Bowser, argumentując, że jest to irracjonalne i niekonstytucyjne ograniczenie jej szczególnego dnia.

W poniedziałek mieszkanka Waszyngtonu, Margaret Appleby złożyła pozew przeciwko burmistrz Muriel Bowser i prokuratorowi generalnemu D.C. Karlowi Racine w sądzie okręgowym Stanów Zjednoczonych. Argumentuje ona, że zakaz tańca na jej nadchodzącym, czerwcowym weselu narusza jej prawa wynikające z Pierwszej Poprawki do Konstytucji.

Pierwsza Poprawka nie zezwala Dystryktowi na irracjonalne dyskryminowanie tańców weselnych, a jednocześnie pozwala na kontynuowanie równie niebezpiecznych, choć mniej ekspresyjnych czynności bez przeszkód” – powiedział Adam Schulman, prawnik z Hamilton Lincoln Law Institute, który wraz z Liberty Justice Center reprezentuje Appleby.

Zakaz tańców weselnych został po raz pierwszy ogłoszony w ramach zarządzenia Bowser dotyczącego ochrony zdrowia publicznego z 26 kwietnia. Przepis ten pozwala obiektom „wielofunkcyjnym” na organizację wesel i innych „jednorazowych wydarzeń specjalnych” z wydajnością do 25% normalnej liczby gości. Odbywać się to może bez potrzeby uzyskania specjalnego zezwolenia ze strony miasta. Przepisy weszły w życie od 1 maja bieżącego roku. Rozporządzenie wymaga również od gości siedzenia przy stolikach. „Stanie i taniec są niedozwolone” – czytamy w dokumencie prawnym rady miejskiej.

Ograniczenie to dotyczy również ślubu Appleby! Pomimo zastosowania pozostałych środków ostrożności, które zgodziła się podjąć, prawo ustanowione przez burmistrz Bowser wymaga od gości i sprzedawców: noszenia maseczek (chyba że siedzą i jedzą), udostępnienia danych kontaktowych gości w celu powiadomienia o potencjalnym wykryciu wśród uczestników imprezy wirusa Covid-19 oraz zapewnienia środka do dezynfekcji rąk w całym obiekcie.

Appleby i jej narzeczony planowali zatańczyć „pierwszy taniec” bez maski. Uznali to za dozwolone, biorąc pod uwagę, że są członkami tego samego gospodarstwa domowego i oboje zostali zaszczepieni. Wyraźny zakaz tańca był dla nich i dla organizatorów wesel w całym mieście szokiem. Zarówno taniec, jak i rytuały weselne, jak twierdzi Appleby w procesie sądowym, są prawnie chronione przez Pierwszą Poprawkę.

Ograniczanie tego prawa przy jednoczesnym dopuszczaniu tańca na zajęciach fitness i w klubach ze striptizem jest, jak mówi, „arbitralne i nieistotne”. Pozew złożony przez przyszłą parę młodą dowodzi, że ograniczenia nałożone przez Dystrykt Kolumbii dotyczące tańca nie jest „ściśle dostosowane” do osiągnięcia celów miasta w zakresie zdrowia publicznego, ponieważ zakazują one tańca, nawet jeśli uczestnicy są zamaskowani lub zaszczepieni.

Pozew wnosi o uznanie zakazu dla osób zamaskowanych lub społecznie zdystansowanych za niezgodne z Konstytucją. Jeśli tak się stanie, oznaczać to będzie, że miasto nie może go egzekwować.

Ponowne otwarcie najbardziej restrykcyjnych pod względem obostrzeń sanitarnych regionów kraju (takich jak min. Dystrykt Kolumbii) zaowocowało dziwaczną mieszanką przywróconych wolności i arbitralnych ograniczeń. Przywódcy polityczni niektórych stanów oraz miast niechętnie zezwalają na przywrócenie zwiększonej ilości swobód obywatelskich, jednocześnie w ogromnym stopniu je regulując. Pozwy sądowe, takie jak ten złożony przez Appleby, są niezbędną korektą absurdalnych zasad wprowadzanych w imię walki z pandemią.

Źródło: Reason.com

Zobacz również: USA: Uczniowie w Kalifornii dyskryminowani ze względu na poziom wiedzy?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Sondaż CBOS: Polacy oceniają TVP coraz gorzej!

  Sondaż CBOS: Polacy oceniają TVP coraz gorzej!

  Inflacja w USA

  Ogromny wzrost inflacji w USA. Najszybszy skok od 2008 roku!