Światowa Organizacja Zdrowia, która po pandemii kojarzy Nam się raczej jak rząd: mieli być specjalistami, ale okazało się, że wiedzą tyle co i wszyscy. Też nie wiedzą co robić.
Dr David Nabarro z WHO zaapelował do światowych przywódców, aby nie stosowali LOCKDOWNU, czyli nie zamykali gospodarki, ponieważ ta metoda ograniczenia zarażeń jest nieskuteczna. Lekarz dodał, że jedyne co wynika z takiej blokady to bankructwo małych przedsiębiorstw. Zamknięcia mają tylko jedną konsekwencję, której nigdy nie wolno bagatelizować, a która czyni biednych ludzi o wiele biedniejszymi, komentuje.
Specjalista swoimi przemyśleniami dzieli się na swoim Twitterze.
W wywiadzie dla The Spectator: My, w WHO nie popieramy lockdownu jako podstawowego środka kontroli wirusa. Uważamy, że zamknięcie jest uzasadnione tylko po to, by zyskać czas na reorganizację, przegrupowanie, zrównoważenie zasobów, ochronę wyczerpanych pracowników służby zdrowia, ale ogólnie rzecz biorąc, wolimy tego nie robić
Główna krytyka dr Nabarro dotycząca blokady dotyczyła skutków globalnych, wyjaśniając, w jaki sposób biedniejsze gospodarki zostały pośrednio dotknięte: Wystarczy spojrzeć na to, co stało się z branżą turystyczną na przykład na Karaibach lub na Pacyfiku, ponieważ ludzie nie biorą swoich wakacji.
Zamknięcie Melbourne’a zostało okrzyknięte jednym z najbardziej surowych i najdłuższych na świecie. W marcowym zamknięciu w Hiszpanii ludziom nie wolno było wychodzić z domu, chyba że chodziło o wyprowadzenie zwierzęcia. W Chinach spawano ludziom drzwi, aby ich powstrzymać. WHO uważa jednak, że te kroki były potrzebne.
Eksperci WHO mówią, że trzeba opracować lepsze metody, ponieważ tym tokiem myślenia to tylko pogorszymy sytuację na świecie.
Eksperci stworzyli tzw. WIELKĄ DEKLARACJĘ BARRINGTONA, która opisuje nieodwracalne szkody wyrządzone przez LOCKDOWN. Jako epidemiolodzy chorób zakaźnych i naukowcy zajmujący się zdrowiem publicznym, mamy poważne obawy co do szkodliwego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne dominującej polityki COVID-19 i zalecamy podejście, które nazywamy Skoncentrowaną Ochroną. – czytamy w petycji.
Do tej pory petycja uzyskała 12 000 podpisów.
Jej autorami są Sunetra Gupta z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Jay Bhattacharya z Uniwersytetu Stanfordzkiego i Martin Kulldorff z Uniwersytetu Harvarda.