Papież krytykuje kapitalizm mówiąc, że pandemia pokazała, iż polityka wolnorynkowa nie może rozwiązać wszystkich najważniejszych potrzeb ludzkości.
W najnowszej encyklice – najważniejsza publikacja dot. papieskiego nauczania – nakreślił swoją wizję.
Rynek sam w sobie nie jest w stanie rozwiązać każdego problemu, bez względu na to, jak bardzo jesteśmy proszeni o uwierzenie w ten dogmat neoliberalnej wiary, napisał papież.
Dodał, że wolnorynkowy kapitalizm „reprodukuje się”, uciekając się do magicznych teorii spillover lub trickle jako jedynego rozwiązania problemów społecznych.
Mało tego, w kapitalizmie nierówności stwarzają nowe formy przemocy i przez to rozpadają się struktury w społeczeństwie.
Tradycja chrześcijańska nigdy nie uznawała prawa do własności prywatnej za absolutne lub nienaruszalne i podkreślała społeczny cel wszystkich form własności prywatnej, opisuje papież.
Encyklika obejmuje szeroki zakres tematów społecznych, od imigracji, przez karę śmierci oraz kwestię niesprawiedliwości ekonomicznej.
Papież Franciszek przedstawił rasizm jako wirus, który szybko mutuje i zamiast znikać, ukrywa się i czai w oczekiwaniu na gorszy czas, który sprzyja takim postawom.
„Fratelli Tutti” to trzecia encyklika papieża Franciszka, którą podpisał przy grobie św. Franciszka w Asyżu.
Jacek Gniadek SVD: Dzisiaj cały świat mówi o papieżu Franciszku, który w swej najnowszej encyklice napisał, iż pandemia koronawirusa pokazała, że wolny rynek znowu zawiódł. Analiza Franciszka jest słuszna. Świat zawiódł. Problem polega tylko na tym, że od pół wieku papieże kapitalizm kolesiów biorą za wolny rynek i obwiniają go za wszelkie zło na tym świecie. Dzisiaj nie ma wolnego rynku. Jest państwowy interwencjonizm. To on zawiódł. Szkoda tylko, że na rozwiązanie obecnego problemu papież proponuje jeszcze więcej państwowego interwencjonizmu. Papieża Franciszka można jeszcze zrozumieć, ponieważ pochodzi z Ameryki Południowej i wyrósł w otoczeniu teologii wyzwolenia. Problem jest jednak szerszy w Kościele. Bp Piotr Jarecki podczas panelu na SGH w marcu tego roku powiedział, że własność prywatna się nie sprawdziła i czas wymyślić coś nowego. Św. Tomasz z Akwinu, który nauczał, że własność prywatna jest wytworem ludzkiego rozumu i gwarantem porządku, czeka z niecierpliwością na nowe pomysły…. Św. Tomaszu z Akwinu, módl się za nami!
https://czasdecyzji.pl/wp-content/uploads/2019/07/Ellen-G.-White-Wielki-B%C3%B3j.pdf ogolnie o papiestwie czyli Wielkiej nierzadnicy z Apokalipsy sw Jana oraz maly rog u Daniela 7 24-27 wiecej nie trzeba wiecej na temat tej organizacji nie trzeba dodawac wystarczy przeczytac Biblie