w

DEJ WINCYJ – 51 proc. Polaków popiera bezwarunkowy dochód podstawowy

Fot. W. Kompała / KPRM

POLACY CHCĄ MIEĆ BEZWARUNKOWY DOCHÓD PODSTAWOWY.

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że większość Polaków nie zna pojęcia “bezwarunkowego dochodu podstawowego”. Zaś, aż 51 proc. Polaków popiera jego wprowadzenie – po dokładnym wyjaśnieniu na czym to polega. Rozwiązanie to podoba się zwłaszcza młodym osobom o wykształceniu poniżej średniego, które nie mają stałego źródła dochodów.

51 proc. Polaków w wieku 18-64 lat poparłoby wprowadzenie w Polsce Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego, przy czym:

  • Tylko 30 proc ankietowanych zgadza się na takie rozwiązanie, jeżeli wymagałoby to znacznego wzrostu podatków.
  • Do poziomu 28 proc. spadłoby poparcie dla wprowadzenia dochodu podstawowego, gdyby jego finansowanie wymagało rezygnacji z części świadczeń i usług socjalnych.
  • Do poziomu 24 proc. spadłoby poparcie dla wprowadzenia dochodu podstawowego, gdyby jego finansowanie wymagało wzrostu zadłużenia Polski.


Ponadto, aż 73 proc. pracujących Polaków twierdzi, że kontynuowałoby pracę zawodową, gdyby otrzymywało świadczenie w postaci Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego wprowadzenie takiego rozwiązania kosztowałoby rocznie 376 mld PLN. Mowa o świadczeniach w wysokości 1200 złotych
miesięcznie dla osób w wieku produkcyjnym oraz 600 złotych miesięcznie dla osób w wieku przedprodukcyjnym.

Dla porównania – w 2018 r. łączy koszt całego systemu zabezpieczenia i pomocy społecznej państwa wyniósł 343 mld zł, z czego 114 mld zł przeznaczono na różne narzędzia pomocy społecznej. Pozostałe 229 mld zł stanowiły koszt rent i emerytur – przypomniano.

Napisane przez Mateusz Ratkowski

Kryzys trwa – dochody Krakowa niższe o 235 mln złotych

Kryzys trwa – dochody Krakowa niższe o 235 mln złotych

maxresdefault 33

FIRMY PRZEWIDUJĄ SPADEK SPRZEDAŻY i ZWOLNIENIA! – Investory VETO