w

Glapiński: za 2 lata będzie dobrze, ale kredyty frankowe mogą zagrozić stabilności banków

Fot: Piotr Malecki dla NBP/ Wikimedia commons.

Podczas Forum Bankowego, prezes NBP Adam Glapiński, powiedział: Oczekuję umiarkowanej poprawy sytuacji w sektorze bankowym w horyzoncie kolejnych dwóch lat.

Prezes NBP podkreślił też, że perspektywa systemu finansowego jest nadal obarczona podwyższonym ryzykiem i w dużym stopniu zależy od przebiegu pandemii.

  • Stabilność systemu finansowego jest czymś bardzo delikatnym. Dlatego pomimo generalnie pozytywnego oglądu przyszłej sytuacji gospodarczej chciałbym podkreślić, że perspektywa ta nadal obarczona jest podwyższonym ryzykiem i w dużym stopniu zależy od przebiegu pandemii, a jej wpływ na gospodarkę i system finansowy jest nadal bardzo niepewny – powiedział szef banku centralnego.
  • Prezes zwrócił jednak uwagę na bardzo niepokojącą rzecz. Brak skutecznego i systemowego rozwiązania kwestii walutowych kredytów mieszkaniowych może zagrozić stabilności części banków, a nawet całego systemu finansowego kraju.
  • Wskazał, że NBP od dawna popiera kwestię rozwiązania walutowych kredytów mieszkaniowej w drodze dobrowolnych porozumień banków i ich klientów. Jego zdaniem rozwiązanie musi być „systemowe” – czyli dotyczyć wszystkich banków.
  • Musimy mieć pewność, że ryzyko związane z kredytami walutowymi faktycznie zniknie lub radykalnie się zmniejszy. Udział nielicznych albo wręcz jednego banku oznacza, że z punktu widzenia systemowego kwestia nie zostanie rozwiązana. W taki proces NBP nie może się włączyć – podkreślił prezes NBP.

Dodał też, że rezerwy walutowe państwa nie mogą być środkiem do rozwiązania problemu kredytów frankowych. Dał do zrozumienia, że pieniądze NBP nie będą służyły zasypaniu dziur w bilansach banków.

  • – Rezerwy walutowe kraju nie mogą być wykorzystane na pomoc w realizacji biznesowych decyzji kilku podmiotów. Uzasadnieniem ich użycia jest wyłącznie dobro publiczne rozumiane jako stabilność całego systemu finansowego – mówił Glapiński.

Bank centralny może się włączyć w proces naprawy sytuacji, ale pod kilkoma warunkami – na przykład przedstawienia przez banki wiążących planów odbudowy kapitałów i ponoszenia odpowiedzialności przez zarządy banków.

  • W opinii NBP konwersja kredytów walutowych na złote może ograniczyć ryzyko dla banków pod warunkiem wykluczenia możliwości dochodzenia dalszych roszczeń.

– Koszty powinny być ponoszone także przez zarządy, nie powinniśmy akceptować sytuacji, w której apeluje się o wykorzystanie środków publicznych, a zarządy banków jednocześnie otrzymują premie i inne zmienne składniki wynagrodzeń – podkreślił Glapiński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hakerzy włamali się do sieci producenta kamer. Obserwowali pracowników Tesli

Hakerzy włamali się do sieci producenta kamer. Obserwowali pracowników Tesli

Fajny ten wzrost gospodarczy w Europie: Polska pod kreską

Fajny ten wzrost gospodarczy w Europie: Polska pod kreską