w ,

Rafał Brzoska i Marian Owerko przejmą Bakalland

Brzoska, Owerko i przejęcie Bakallandu

Około 90 proc. udziałów firmy Bakalland mają kupić, poprzez spółki zależne, jej wieloletni szef Marian Owerko i prezes InPostu Rafał Brzoska. Z Bakallandu wycofuje się fundusz Innova Capital.

Zgodnie w umową przedwstępną zawartą w czwartek, Uno Capital Mariana Owerko i kontrolowana przez Rafała Brzoskę spółka O&R Holding kupią ok. 90 proc. akcji Bakallandu od jego obecnych akcjonariuszy, w tym m.in. Innova Phoenix.

W komunikacie nie podano wartości transakcji. Zaznaczono, że zostanie ona sfinalizowana po uzyskaniu zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co ma nastąpić na początku przyszłego roku. Wtedy nowi akcjonariusze przedstawią plany i strategię firmy.

Firma Bakalland została założona w 1991 roku przez Mariana Owerko, Artura Unigiera i Jarosława Nikołajuka. Jest producentem bakalii, batonów zbożowych i zbożowo-bakaliowych, batonów proteinowych, przekąsek, ciast i deserów w proszku oraz dodatków do ciast, ma kilka fabryk.

Marian Owerko - współzałożyciel Bakalland
Marian Owerko, współzałożyciel i prezes Bakallandu w latach 1996 – 2014. Źródło: Forbes

Marian Owerko od 1996 do 2014 roku był prezesem Bakallandu, od 2014 roku jest członkiem rady nadzorczej. W 2006 roku firma zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Zniknęła z niej jednak na początku 2015 roku, po wezwaniu do sprzedaży akcji przeprowadzonym przez 11 podmiotów mających wówczas 73,6 proc. jej akcji.

70 proc. pozostałych walorów nabył fundusz EMP Investments (do jego grupy kapitałowej należy m.in. sieć sklepów Stokrotka), a 30 proc. – spółka Innova Phoenix mająca wówczas 100 proc. akcji Delecty.

brzoska
Rafał Brzoska, założyciel i prezes InPost. Źródło: Facebook/Rafał Brzoska

Rafał Brzoska inwestuje w eobuwie i Medicalgorithmics. Wiosną bieżącego roku Cyfrowy Polska i należąca do Rafała Brzoski spółka A&R Investments Limited uzgodniła kupno od Grupy CCC po 10 proc. akcji eobuwia za 500 mln zł. Transakcje zostały sfinalizowane w kolejnych miesiącach.

Pod koniec października Rafał Brzoska złożył wstępną, niewiążącą ofertę objęcia akcji Medicalgorithmics w podwyższonym kapitale zakładowym. Z zamian zaproponował udzielenie spółce zabezpieczonej pożyczki na kwotę do 20 mln USD, wypłacanej w transzach, konwertowanej na akcje spółki uprawniające do 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Brzoska jest założycielem i prezesem firmy logistycznej InPost, do której należy m.in. sieć Paczkomatów. Ma 13 proc. jej akcji, które krótko po debiucie giełdowym firmy na początku bieżącego roku wyceniono na 5,7 mld zł, co dało Brzosce siódme miejsce na liście najbogatszych Polaków według „Forbesa”. W lipcu InPost przejął francuskiego operatora logistycznego Mondial Relay za 513 mln euro. W ostatnich tygodniach kurs firmy mocno spadł.

kurs akcji inpost
Kurs akcji InPost w ostatnim roku. Źródło: Google

Zobacz również: Nowy wariant koronawirusa. Giełdy mocno spadają, a część państw wstrzymuje loty z Afryki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

covid 19 nowy wariant

Nowy wariant koronawirusa. Wykryto pierwszy przypadek zakażenia w Europie

ropa brent nowy wariant covid spadki

Ropa spada o ponad 10 proc. Nowy wariant COVID-19 wywołuje obawy o globalny popyt