w ,

136 krajów zgodziło się – będzie globalna stawka minimalna CIT

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ogłosiła wielki przełom w sprawie globalnej stawki podatku od osób prawnych po latach sporów.

Grupa krajów rozwiniętych zgodziła się na globalną stawkę minimalną CIT w wysokości 15 proc. Oznacza to ogromną zmianę dla mniejszych gospodarek, takich jak Republika Irlandii, które przyciągały międzynarodowe firmy – w dużej mierze – dzięki niższej stawce podatkowej.

„Przełomowa umowa, uzgodniona przez 136 krajów i jurysdykcji reprezentujących ponad 90 proc. globalnego PKB, spowoduje również relokację ponad 125 mld dolarów zysków z około 100 największych i najbardziej dochodowych przedsiębiorstw wielonarodowych na świecie do krajów na całym świecie, zapewniając, że firmy te płacą sprawiedliwą część podatku, gdziekolwiek działają i generują zyski” – podało OECD w oświadczeniu.

Przełom nastąpił po tym, jak do planowanej umowy wprowadzono pewne zmiany, w szczególności takie, że stawka 15 proc. nie zostanie podwyższona w późniejszym terminie, a małe przedsiębiorstwa nie zostaną dotknięte nowymi stawkami.

Przekonało to Irlandię, która od dawna sprzeciwia się podnoszeniu stawek CIT, do przyjęcia planu. Węgry, kolejne państwo od dawna sceptycznie nastawione do globalnego porozumienia podatkowego, również zmieniły zdanie po otrzymaniu zapewnień, że okres wdrażania będzie długi.

  • Kraje muszą teraz dopracować kilka szczegółów m. in. formułę obliczania, ile firmy będą musiały zapłacić w różnych jurysdykcjach, aby nowa umowa była gotowa do wejścia w życie w 2023 roku.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen pochwaliła wiele narodów, które „zdecydowały się zakończyć wyścig do dna w opodatkowaniu przedsiębiorstw” i wyraziła nadzieję, że Kongres wykorzysta proces pojednania, aby szybko wprowadzić porozumienie w życie w USA.

Umowa oznacza zmianę w polityce podatkowej, ponieważ nie tylko nakłada minimalną stawkę podatku od osób prawnych, ale także zmusza firmy do płacenia podatków tam, gdzie działają – a nie tylko tam, gdzie mają swoją siedzibę.


ŹRÓDŁO: CNBC, fot. Wikimedia Commons


Zobacz również: JPMorgan: Instytucje wolą bitcoina od złota – ochrona przed inflacją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dolar amerykański może utrudnić życie niedźwiedziom - prognozy Saxo na IV kw.

Dolar amerykański może utrudnić życie niedźwiedziom – prognozy Saxo na IV kw.

Nadchodzi podwyżka akcyzy na alkohol. Ogromne zmiany w cenach piwa i wina!

Nadchodzi podwyżka akcyzy na alkohol. Ogromne zmiany w cenach piwa i wina!