w

Blisko połowa Polaków negatywnie ocenia kościół. Najgorszy wynik od 1993 roku!

kosciol negatywnie

Według najnowszych badań CBOS, aż 47% negatywnie ocenia działalność kościoła katolickiego. Są to najgorsze wyniki od roku 1993 – to był wtedy ostatni rok, w którym odnotowano wyraźną przewagę negatywnych opinii o religijnej instytucji nad pozytywnymi.

Pozytywnie jednak działalność instytucji ocenia 41% Polaków. Jednak od września pozytywny stosunek spadł o ok. 8 pp. Zaś stosunek negatywny wzrósł o 6 pp. Jesienią ubiegłego roku, pozytywne zdanie o działaniach kościoła miało 52%.

Najbardziej pozytywny stosunek do kościoła wyrażają osoby zaangażowane w życie duchowe – czyli uczestniczący przynajmniej raz w tygodniu na mszy świętej, a także osoby o prawicowych poglądach czy osoby z podstawowym wykształceniem.

Negatywny zaś stosunek wyrażają osoby po przeciwnej stronie barykady: nieangażujące się w praktykowanie wiary, mające poglądy lewicowe i wykształcenie wyższe od podstawowego. Szczególnie osoby młode od 18 do 34 roku życia.

Badania przeprowadzono w okresie od 30 listopada do 10 grudnia. Liczba badanych osób wyniosła 1010.

Naród budzi się?

25658204 25658143

Mimo, że Polacy są jednym z najbardziej konserwatywnych narodów w Europie, nawet w nim nie ma ślepej miłości do postępowania duchownych. Tuszowanie pedofilii, przemoc seksualna kapłanów wobec nieletnich czy nieprzestrzeganie zasad ewangelii, które ochoczo narzuca się innym, są przyczyną dystansowania się od działań instytucji, a często nawet kościoła jako takiego!

Nie wiadomo jakie będą wyniki w przyszłych latach. Jeżeli jednak kościół nie zmieni swoich działań w sprawie afer pedofilskich, kiedyś liczba jego zwolenników będzie przypominała liczbę palców jednej ręki. Kościół to również ludzie, którzy wobec swoich kapłanów mogą mieć wymagania. Jeśli nie są one spełniane, wtedy rezygnują z dalszego wspierania działalności duchownych.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mateusz Morawiecki: Rozważamy wprowadzenie dalej idących restrykcji

Mateusz Morawiecki: Rozważamy wprowadzenie dalej idących restrykcji

marusik nie zyje

Nie żyje Michał Marusik – prezes KNP, europoseł, działacz wolnościowy. Miał 69 lat