REUTERS/Lucas Jackson
w , , ,

Bloomberg: Rynki nie mają sensu, więc miej trochę akcji Hertza

Fot: REUTERS/Lucas Jackson

Obecny kryzys nie przyszedł w wyniku pęknięcia bańki, nie było niespodziewanego krachu. W marcu światowa gospodarka po interwencjach rządów na całym świecie po prostu wstrzymała oddech, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii COVID-19. Ludzie zostali w domach, przedsiębiorstwa zostały zamknięte, a miliony pracowników straciło pracę. Za obecną recesją nie stoją skomplikowane mechanizmy ekonomiczne, a po prostu obawa o zdrowie i życie. Teraz ekonomiści zastanawiają się czy gospodarkę można po prostu równie łatwo włączyć. Rządy starają się oszacować ile bodźców jest potrzebnych, aby wyprowadzić kraje z recesji. Euforia przeplata się z paniką.

image 4
NYSE, 20 marca 2020, REUTERS/Lucas Jackson

Narodowe Biuro Badań Gospodarczych (National Bureau of Economic Research) ustaliło, że Stany Zjednoczone weszły w recesję w lutym. To położyło kres hossy, która trwała przez prawie 11 lat.

W marcu zanotowano największe spadki. Kulminacja wszystkich doniesień na temat pandemii, zerwanie łańcuchów dostaw, producenci bez części. Giełda krwawi. Choć rynek akcji już w znacznym stopniu odbudował się od tamtego momentu tak większość dyrektorów finansowych – 51% według ankiety CNBC – spodziewa się drugiej fali spadków zanim indeksy wrócą na szczyt. Według ankietowanych Dow Jones Industrial Average ponownie zanurkuje poniżej 19,000 punktów.

image 5
Amerykańskie i europejskie giełdy: SP500; NYSE; DOW JONES; DAX; CAC; FTSE. Niebieska strzała zaznacza marcową świeczkę.

Hertz pokazuje jak dziki jest rynek.

Biuletyny Bloomberga już od dawna sugerują, że giełda nie będzie miała żadnego sensu w najbliższym czasie. Akcje już nigdy nie spadną, ponieważ FED podłączył do giełdy swoje drukarki i ma zamiar lać do pełna.

W teorii inwestorzy starają się pozbyć wszystkich akcji spółki, która ogłasza bankructwo. Cena spada do minimum. W przypadku największego bankructwa obecnego kryzysu, historia wygląda inaczej.

Hertz Global Holdings Inc., który zniknie z rynku po zakończeniu sprawy bankructwa, chce sprzedać jeszcze 1 miliard USD swoich akcje mimo, iż mogą okazać się bezwartościowe do czego się przyznają. Inwestorzy podbijają cenę o 68%.

To jest to, co kocham w bankructwie – nigdy nie ma nudno. Jednak takiego finansowania jeszcze nie widziałam.

Melanie Cyganowski, była sędzia ds. upadłości

O 10:47 w Nowym Jorku, Hertz zyskał 41% do 2,90$, a potem cena windowała, aż do 3,47$. Taki rajd jest wynikiem optymizmu związanego z bankructwem, ponieważ Hertz może zyskać na cenach używanych samochodów na aukcjach.

hertz

Firma oficjalnie informuje, że sprzedaż akcji wspomoże pokrycie jego długów. Tłumaczą, że zachowanie ceny akcji, wolumenu daje wyjątkową okazję na pozyskanie dalszego kapitału do spłaty długów.

Hertz powiedział, że będzie ostrzegać potencjalnych nabywców, że akcje zwykłe mogą być ostatecznie bezwartościowe i chronić Jefferies LLC – firma zarządzająca sprzedażą akcji – przed pozwami sądowymi, które mogą wynikać z oferty.

image 6
Hertz, wykres dzienny
image 7
Hertz, wykres miesięczny od 2006 roku, od debiutu

Tak dziwne, jak to jest, może okazać się genialnym posunięciem

Bruce Grohsgal, emerytowany prawnik ds. upadłości, który wykłada w szkole prawniczej Widener University w Delaware

Bruce Grogshal: – W procesie upadłościowym, czasami dług, który wydawał się beznadziejny, może być spłacony w całości, jeśli poprawi się koniunktura. Akcjonariusze również mogą zarobić. Jest to możliwe w tym przypadku na bezprecedensową pandemię i powrót dobrego biznesu, gdy ten kryzys się zakończy.

Mimo wszystko, nabywanie akcje w przypadku bankructwa jest o wiele bardziej ryzykowne.

Prawnicy Hertza zwrócili się z prośbą o wydanie nadzwyczajnego orzeczenia biorąc pod uwagę niestabilny stan obrotu akcjami firmy Według danych opracowanych przez Bloomberga, osoby mające dostęp do informacji poufnych w Hertz sprzedały akcje podczas ostatniego rajdu.

Sprzedaż akcji pozwoli Hertzowi uniknąć opłat i odsetek od typowych pożyczek bankowych, które trzeba zrównoważyć z ryzykiem pozwu, jak twierdzi Cyganowski, były sędzia upadłościowy.

Sprawa Robinhooda

Prasa wskazuje na platformę Robin Hood. Kiedy akcje Hertza zaczęły spadać, ilość akcjonariuszy zwiększyła się o ponad połowę, czyli do 60 tysięcy osób. – Sprzedano akcje nastolatkom. – komentują eksperci.

Hertz robinhood

Businessinsider.com w piątkowym artykule zaprzecza jakoby to millenialsi wywindowali tak cenę.

Barclays postanowił przeanalizować sytuację. Wykorzystali dane z aplikacji Robintrack do analizy stanu posiadania klientów i porównała najlepsze ceny zamknięcia. Analiza wykazała, że w sumie nie ma wyraźnej zależności między dodawaniem akcji przez klientów Robinhooda, a wynikami indeksu S&P 500 jak wynika z piątkowej notatki. – To samo w sobie budzi wątpliwości co do tego, że to właśnie holdingi detaliczne są przyczyną rynkowych zwrotów. – napisał analityk Ryan Precław.

Robinhood w tym roku zanotował 3 miliony nowych kont maklerskich w czasie kiedy rynki krwawiły w rekordowym tempie.

Mimo to, Preclaw powiedział, że korelacja zauważa równy związek przyczynowy. – To, że dwie rzeczy dzieją się w tym samym czasie, nie oznacza, że jedna powoduje drugą. – dodał.

Akcje Coty, spółki, która w 2019 r. kupiła większościowy pakiet Kylie Jenner’s Kylie Cosmetics, były jednym z najgorszych wyników w S&P 500 w tym roku, podczas gdy jej popularność wśród użytkowników Robinhood wzrosła sześciokrotnie, powiedział Preclaw.

Za hajs FEDu baluj

Mimo globalnego kryzysu na rynku panuje euforia. Większość domów maklerskich notują rekordową ilość nowych rachunków. Wszyscy zainteresowali się akcjami, bo widzą, że ceny spadają, jest tanio, a FED będzie wszystko trzymał. Skoro banki centralną będą ratowały rynki to o jakiej zapaści jest mowa?

image 8

Minęła pierwsza fala paniki, zniesiono większość obostrzeń. Ludzie już z nadzieją patrzą na odrodzenie się sektora turystycznego. Wrócą loty, wakacje – linie lotnicze skorzystają i wkrótce się odbiją. Z drugiej strony rośnie napięcie, czy druga fala może nadejść w listopadzie?

JPMorgan: Buy the Dip

Traders, some in medical masks, work on the floor of the New York Stock Exchange (NYSE) on March 20, 2020 in New York City. Trading on the floor will temporarily become fully electronic starting on Monday to protect employees from spreading the coronaviru
Spencer Platt | Getty Images

Spodziewamy się, że wpływ COVID-19 będzie miał charakter tymczasowy i zostanie złagodzony przez szeroko zakrojone działania polityczne, nawet jeśli rozprzestrzenianie się wirusa okaże się poważniejsze niż przewidywano. – napisali analitycy JPMorgan w nocie. Wyjaśnili oni, że wcześniej w ciągu ostatnich kilku miesięcy ograniczali ryzyko w swoich portfelach.

Oprac. Sz. M. Red. J.M

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Sondaż CBOS: Dudę pozytywnie ocenia 55 proc. respondentów

  Sondaż CBOS: Dudę pozytywnie ocenia 55 proc. respondentów

  Belgia krytykuje Dudę.

  Belgia: Były premier krytykuje Dudę i chce ograniczeń