w

Ceny za ogrzewanie wzrosną! Nawet o ponad 30 proc. w tym roku!

Ceny za ogrzewanie wzrosną:

Jak czytamy w analizie opublikowanej na stronie polskiemarki.info – od 10 do 35 proc wynoszą podwyżki za ciepło, w przedsiębiorstwach ciepłowniczych, gdzie URE zatwierdził już nowe stawki.

Pozostają nam jeszcze firmy, które nie mają zatwierdzonych taryf.. Tutaj rodzi się jednak spory problem – chodzi o rosnące ceny węgla i gazu. W tym przypadku podwyżki mogą być jeszcze wyższe.

W analizie dowiadujemy się również o potencjalnym ryzyku wzrostu kosztów ogrzewania dla osób mieszkających w miastach – głównie w blokach i kamienicach, które są na ogół ogrzewane ciepłem z sieci, z ciepłociągu – pisze Jacek Krzemiński.

Podwyżki? Jest kilka powodów:

  • Wszystkie większe, czyli te ogrzewające duże i średnie miasta w Polsce, ciepłownie i elektrociepłownie węglowe oraz gazowe (o mocy powyżej 20 MW) są objęte unijnym systemem redukcji emisji dwutlenku węgla i muszą w związku z tym płacić za emisję CO2.

Co ciekawe, ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły w tym roku o ponad 100 proc. Obecnie wynoszą już ponad 60 euro za tonę.

  • Dodatkowo, w ostatnich kilku tygodniach gwałtownie skoczyły ceny gazu – aż o 300 proc., a węgiel na międzynarodowym rynku zdrożał o 100 proc.

Cała analiza autorstwa Jacka Krzemińskiego jest dostępna TUTAJ


Zobacz także: Przez wzrost cen energii rynki towarowe ponownie koncentrują się na inflacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy kryzys energetyczny może zagrozić programowi zielonej transformacji?

Czy kryzys energetyczny może zagrozić programowi zielonej transformacji?

orlen paczka

Orlen będzie konkurował z InPost? Do końca roku stanie 500 automatów paczkowych