w

Deficyt budżetowy wyższy niż przewidywano. Drukarka robi brrrr

Fot: KPRM flickr.com

Deficyt budżetowy jednak wyższy!

Deficyt finansów publicznych ma osiągnąć w tym roku poziom 7 proc. PKB.

  • Okazało się, że potrzebne jest o 30 mld zł więcej, niż przewidziano w ustawie budżetowej. Łączny wzrost długu w zaledwie dwa lata osiągnąć ma kwotę 433 mld zł.
  • Ministerstwo przesłało do Brukseli korektę. Dług będzie wyższy o 30 mld zł od wcześniejszych planów.
  • Zgodnie z szacunkami MFW dług publiczny Polski (general government) ma zwiększyć się o 450 mld zł w latach 2019-2022.

Zgodnie z podpisanym w styczniu przez prezydenta budżetem, według metodyki UE miało być 140 mld zł deficytu sektora finansów publicznych w bieżącym roku, czyli 6 proc. PKB. Okazuje się, że to nie wystarczy i rząd potrzebuje jeszcze więcej pieniędzy. Konkretnie o 30,5 mld zł więcej – podaje businessinsider.pl.

  • Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce w 2021 roku wzrośnie do 170,5 mld zł ze 161,5 mld zł w 2020 roku – podał Eurostat w aneksie do notyfikacji fiskalnej. Takie nowe plany przesłał do Unii polski resort finansów.

Zdaniem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego wzrost deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2020 r. to wynik bezprecedensowej pomocy państwa, która została skierowana na działania przeciwdziałające negatywnym skutkom COVID-19.

Uratowaliśmy tysiące przedsiębiorców i miejsc pracy. To są dla nas najważniejsze liczby. Mimo tak dużego wsparcia, nasz wynik ukształtował się na poziomie zbliżonym do średniej dla 27 krajów UE (6,9 proc. PKB)” – podkreślił w czwartek szef MF, cytowany przez PAP.

ŹRÓDŁO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opłaty transakcyjne w sieci Bitcoin osiągnęły rekordową wysokość – średnia opłata przekracza już 60 USD. Mimo iż w sieci Ethereum średnia opłata transakcyjna jest również wysoka, to jest ona znacznie niższa niż opłaty w sieci Bitcoin.

Opłaty transakcyjne za bitcoina osiągają rekordową wysokość!

Kolejna fala epidemii w najgęściej zaludnionych częściach Japonii zmusiła rząd do ogłoszenia na zaledwie trzy miesiące przed igrzyskami olimpijskimi stanu wyjątkowego.

Stan wyjątkowy w Japonii. Igrzyska w Tokio przełożone?