w

DOBRZE TAK NIEMCOM!! – Czy aby na pewno? [Investory] – VETO MEDIA

  • W dzisiejszym odcinku pomówimy o Niemczech i dlaczego ten kraj może być dobrym wyznacznikiem tego, co nadchodzi w Polsce.

Bilans handlowy Polski z Niemcami wynosi aż 28,77%, co doskonale obrazuje zależność naszej gospodarki od zachodnich sąsiadów. Abstrahując od kwestii politycznych, czy historycznych, w dobie globalnego rynku wszyscy jesteśmy powiązani siatką zależności, co umożliwia nam bardziej efektywną pracę.

Podobne zależności można zaobserwować pomiędzy Ukrainą, a Polską. Nasz kraj również odnosi wymierne korzyści na imigracji zza wschodniej granicy i współpracy handlowej pomiędzy oboma państwami.

  • W materiale wideo wspominam też o obowiązującej od 1 stycznia uldze abolicyjnej, która będzie zniechęcała Polaków do powrotu z zagranicy. Spowodowane jest to podwójnym opodatkowaniem zarobków, które będzie miało miejsce w przypadku ich transferu do polskiego systemu finansowego.
  • Na ten moment Niemcy nie są objęte tym podatkiem, lecz może być to tylko kwestią czasu. Nie zaskoczę Was chyba, jeśli powiem, że uważam takie rozwiązanie za karygodne i niedopuszczalne.

Wracając do Niemiec i ich wpływu na naszą gospodarkę.

  • Jeśli sytuacja rozwija się stabilnie i niemieckie firmy prognozują korzystną sytuację finansową, to naturalnie przekłada się to na zwiększenie poziomu inwestycji i konsumpcji, na czym korzystają kontrahenci, czyli m.in. polskie firmy.

Co na to liczby?

Pierwszym wskaźnikiem, który weźmiemy pod uwagę przy analizie sytuacji gospodarczej Niemiec, będzie ilość produkowanych samochodów.

Widzimy wyraźnie, że w ostatnich miesiącach zaczyna ona spadać i w styczniu mamy już poniżej 300 000 aut, które zjeżdżają z linii produkcyjnych. Jest to skutkiem dużo mniejszej sprzedaży nowych modeli, porównując ją do sytuacji sprzed roku. Dla przykładu, marka Opel zanotowała spadek sprzedaży aż o 30%.

  • Wskaźnik Industrial Production wynosi okrągłe 0, co oznacza zastój w produkcji przemysłowej, będącej dużą częścią niemieckiej ekonomii. 9.6% na minusie jest też sprzedaż detaliczna w grudniu.

Niemcy dalej borykają się z problemem twardych lockdownów, które w efekcie okazują się dużo bardziej niebezpieczne niż sam wirus.

Prognozy gospodarcze na nadchodzące miesiące też nie wyglądają dobrze, ale pamiętajcie: Wasze życie jest w Waszych rękach i wiele niekorzystnych sytuacji makroekonomicznych możecie przezwyciężyć za pomocą edukacji, inwestycji i dywersyfikacji swoich dochodów. Po więcej materiałów zapraszam Was do naszego sklepu.

Otwarcie galerii handlowych: tłumów brak – jest dramat

Otwarcie galerii handlowych: tłumów brak – jest dramat

Darmowa służba zdrowia coraz droższa – składka zdrowotna będzie wyższa

Darmowa służba zdrowia coraz droższa – składka zdrowotna będzie wyższa