w

Jak mózg sobie radzi z niepewnością

Brain Chain Health - Free image on Pixabay

Niepewność napędza lęk. Neurobiolodzy starają się zrozumieć tę naturę człowieka, a psycholodzy starają się lepiej leczyć.

Dlaczego to ważne: Świat w obliczu wirusa – ludzie boją się zachorować, niepewność zatrudnienia, życie w pandemii, ograniczenia dot. wakacji, szkoły. Ludzie naprawdę się boją i są zaniepokojeni.

Stephanie Gorka, która studiuje neurobiologię lęku i leczenie zaburzeń lękowych i fobii na Uniwersytecie Stanowym w Ohio: Lęk alarmuje ludzi, aby zwracali uwagę na swoje otoczenie i jest kluczem do naszego przetrwania, ale jeśli jest chroniczny lub nadmierny, może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne, mówi. Ale to, jak dokładnie mózg reaguje na niepewność i prowadzi do lęku, jest niejasne.

Strach jest zazwyczaj reakcją na pewne, bezpośrednie zagrożenie, podczas gdy lęk to przedłużający się stan zaniepokojenia i przewidywania niepewnych sytuacji.

Jednakże oba procesy są związane z tą samą częścią mózgu co tzw. siedziba rozumu i logiki.

  • W opublikowanym w zeszłym tygodniu badaniu, neurobiolog Alexander Shackman z Uniwersytetu w Maryland i jego koledzy przedstawili 99 studentom bodźce “potrójnego zagrożenia”, aby wywołać obie emocje.
  • Połączenie bolesnego porażenia prądem, niepokojącego obrazu i awersyjnego nagrania (np. krzyku) zostało podane albo po odliczaniu (aby wywołać strach), albo w nieprzewidywalnym czasie (aby wywołać lęk).
  • Bez względu na to, czy respondenci odczuwali strach czy niepokój, reagowało cialo migdałowate oraz większość ośrodków odpowiedzialnych za logiczne myślenie.
  • Aktywność mózgu badanych była mierzona za pomocą fMRI, narzędzie do obrazowania z ograniczeniami, a inne metody mogą ujawnić zróżnicowanie między tymi dwoma regionami odpowiedzi, Raporty Scientist.
    Ustalenie opiera się na wcześniejszych badaniach w gryzoni i meta-analizy badań neuroobrazowych, które znaleźć strach i niepokój wyglądają podobnie w mózgu, mówi Shackman.

Takie badania mają na celu poprawić leczenie osób.

Gorka odkrył, że osoby, które są bardziej wrażliwe na niepewność, mają większą zdolność do łączenia się z grzbietową przednią korą mózgową, obszarem związanym ze strategizowaniem i planowaniem przyszłości.

  • Wrażliwość w tym obwodzie wydaje się czynić kogoś bardziej wrażliwym na zaburzenia lękowe i alkoholowe.
  • “Te indywidualne różnice w tym, jak ludzie tolerują niepewność, mają znaczenie kliniczne” – mówi Gorka.

Ludzie stosują różne strategie radzenia sobie z niepewnością – niektórzy mogą jej unikać, jeśli są na nią wyczuleni, inni zaś mogą być bardziej elastyczni.

Nauka tolerowania niepewności jest kluczowa, ponieważ może ona tworzyć błędne i długotrwałe koło z niepokojem – powiedział Washington Post, psycholog Jack Nitschke z Uniwersytetu Wisconsin.


Lucy McBride, która praktykuje medycynę w Waszyngtonie, mówi swoim pacjentom, że “lęk jest częścią ludzkiej kondycji i mechanizmów przetrwania, które mamy” i podkreśla znaczenie snu, terapii, minimalizowania używek i innych modyfikacji stylu życia.

Należy o tym pamiętać: Ludzie są odporni i, jak napisał ostatnio Arthur C. Brooks w The Atlantic, trudności i niepewność mogą być “okazją do poprawy i rozwoju osobistego, bez odpychania negatywnych emocji, które są naturalnym produktem ubocznym trudnych czasów”.

“Niepewność jest nieodłącznym elementem życia, więc rozmawiamy z naszymi klientami o potrzebie jej tolerowania i budowania ich pewności, że nie potrzebujesz wszystkich informacji, aby osiągnąć sukces” – mówi Gorka.

Kara za rozsadek i oszczedzanie wzrosla do 3

Kara za rozsądek i oszczędzanie wzrosła do 3,2%. Inflacja.

sasin 2

PLAN SASINA ma wyciągnąć nas z kryzysu. Powinniśmy odetchnąć z ulgą, ale na myśl przychodzi tylko XD