w ,

Kryzys półprzewodników nie odpuszcza. Uderza w producentów jak nigdy

Zerwane łańcuchy dostaw półprzewodników

Kiedy pod koniec zeszłego roku niedobory półprzewodników zaczęły dotykać producentów samochodów i innych klientów, kierownictwo wyrażało optymizm, że dostawy szybko wrócą do normy. Wciąż jednak czekają na dostawy.

W miarę jak firmy ogłaszają wyniki finansowe za trzeci kwartał, staje się jasne, że kryzys jest daleki od zakończenia. Niedobory chipów – i związane z nimi utrudnienia w łańcuchu dostaw – uderzają w wyniki finansowe na całym świecie i w różnych branżach.

Spółka General Motors odnotowała 25 proc. spadek przychodów i przyznała, że niedobory będą miały negatywny wpływ na wyniki w przyszłym roku. Maruti Suzuki India Ltd. prognozuje spadek sprzedaży. Samsung Electronics ostrzegł, że nie może przewidzieć wyników finansowych na rok 2022, biorąc pod uwagę wszystkie niewiadome. Japoński gigant robotyki Fanuc Robotics obniżył swoją prognozę finansową na ten rok i powiedział, że obecna sytuacja jest bezprecedensowa w jego 50-letniej historii.

fanuc robotics
Kurs akcji Fanuc Robotics w ostatnich sześciu miesiącach. Źródło: Google

„Nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy tego rodzaju niedoboru półprzewodników” – powiedział dyrektor generalny Kenji Yamaguchi podczas rozmowy z inwestorami. „Otrzymujemy wiele zamówień, ale nie możemy zwiększyć produkcji, aby je zrealizować, ponieważ po prostu nie możemy nabyć niezbędnych części” – dodał.


Zobacz również: Chiny dążą do opracowania własnych układów scalonych – ale nie mogą się obejść bez zagranicznej technologii


Takie komentarze podważają sugestie, że kryzys półprzewodników się łagodzi. Czas oczekiwania na chipy osiągnął historyczne maksimum. Czołowi dyrektorzy jasno dali do zrozumienia, że kryzys związany z chipami pozostaje głównym powodem do niepokoju.

Trudności producentów samochodów

„Nie spodziewaliśmy się, że stracimy tak dużo produkcji w drugim kwartale z powodu chipów lub że ceny towarów wystrzelą w górę” – powiedział prezes Maruti Suzuki R.C. Bhargava w środowej rozmowie dotyczącej wyników. „To, czego oczekiwaliśmy pod względem wielkości i rentowności uległo znacznej zmianie”.

Producenci chipów zwiększają wydatki

TSMC, najbardziej wartościowy producent układów scalonych na świecie, zobowiązał się do zainwestowania 100 miliardów dolarów w nowe moce produkcyjne w latach 2021-2023, ale prezes C.C. Wei powiedział – „Oczekujemy, że moce produkcyjne TSMC pozostaną bardzo napięte w 2021 roku i przez cały 2022 rok. […] Wynika to z naszej pozycji lidera technologii”.

Intel przedstawił bardzo ambitny plan inwestycji w nowe moce produkcyjne, powodując spadek akcji o 12 proc. ponieważ inwestorzy nie są pewni rentowności inwestycji. „Mogliśmy wybrać bardziej konserwatywną drogę z umiarkowanie lepszymi finansami”, powiedział CEO Intela Pat Gelsinger.

intel kurs akcji
Kurs akcji Intela w ostatnich sześciu miesiącach. Źródło: Google

Samsung planuje potroić swoją zdolność produkcyjną do 2026 roku w porównaniu z 2017 rokiem, aby odpowiedzieć na gwałtowny popyt. Przedstawiciele Samsunga argumentowali, że niedobór chipów nie był kwestią absolutnego braku produkcji, ale raczej było to „niedopasowanie” podaży i popytu. „Mimo, że trudno jest jednoznacznie stwierdzić, mamy nadzieję, że być może sytuacja zacznie się nieco uspokajać od drugiej połowy przyszłego roku”, powiedział Jinman Han, wiceprezes wykonawczy Samsunga, podczas konferencji prasowej.

Gospodarki cierpią

Kryzys w branży półprzewodników jest na tyle poważny, że dotknął krajowe gospodarki. Niemcy obniżyły w tym tygodniu prognozę na 2021 r. do 2,6 proc. wzrostu z 3,5 proc. szacunków opublikowanych pod koniec kwietnia. „Brak chipów oznacza, że setki tysięcy samochodów nie mogą zostać ukończone i dostarczone”, powiedział minister gospodarki Peter Altmaier na konferencji prasowej w Berlinie. „Dlatego ważne jest, abyśmy upewnili się, że międzynarodowe łańcuchy dostaw są utrzymane i ożywione”.

Obawy o nadwyżkę mocy produkcyjnych

Producenci układów scalonych zobowiązali się do przeznaczenia w sumie ponad 700 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady na rozszerzenie swoich możliwości produkcyjnych, co budzi obawy, że przemysł będzie się staczał od chronicznego niedoboru do tracącej pieniądze nadwyżki mocy produkcyjnych. Rządy od Chin po Stany Zjednoczone, Japonię i Koreę Południową zachęcały do dodatkowych inwestycji w branżę, którą uważają za strategiczną.


ŹRÓDŁO: Bloomberg


Zobacz również: Pamiętacie Dogecoina? Konkurencyjna kryptowaluta z gatunku “mem” właśnie osiągnęła rekordowy poziom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

saxo bank kryptowaluty 1

Wolumen rynku kryptowalut w Saxo Banku przekracza 2,5 mld USD

facebook zmienia nazwe na meta

Facebook zmienia nazwę na Meta. Spółka mocno inwestuje w metaverse