w , ,

Lockdown to ekonomiczny strzał w kolano. Potwierdzają to wyniki badań Konfederacji Lewiatan!

konfederacja lewiatan
konfederacja lewiatan
Źródło: portalspożywczy.pl

Badania Konfederacji Lewiatan nie pozostawiają złudzeń. Aż 74% przedsiębiorstw skorzystało z państwowej pomocy, w czasie obostrzeń wprowadzonych przez pandemię. A 81% badanych firm obawia się lockdownu, twierdząc, że jego skutki będą zdecydowanie negatywne. Badania przeprowadzono między październikiem a listopadem, na ogólnopolskiej próbie 230 firm z kluczowych branż.

Pierwsze obostrzenia zostały wprowadzone w marcu. Mimo, że spora część przedsiębiorców przetrwała ten trudny okres, właściciele firm i biznesów dalej martwią się opłakanymi skutkami finansowymi, jakie może przynieść kolejny okres restrykcji. Radykalne ograniczenia w prowadzeniu działalności są postrzegane jako łatwa droga do bankructwa.

Niedawno spółka Fitness World zakończyła swoją działalność z powodu nieprzemyślanego przez rząd planu walki z wirusem. Obostrzenia okazały się na tyle uciążliwe, że firma nie była w stanie odrobić strat finansowych. 10 listopada poinformowano o upadłości i zamknięciu na stałe. Podobny los może spotkać inne firmy, nie mogące przyjmować u siebie klientów.

Aż dwie trzecie firm wykorzystało ożywienie w gospodarce pomiędzy czerwcem a październikiem br. i zwiększyło obroty oraz poprawiło wyniki finansowe. W przypadku kolejnych ponad 11% sytuacja do października br., pogorszyła się radykalnie, a obroty nie osiągnęły nawet połowy wartości z 2019 r. – powiedział Prof. Jacek Męcina, doradca Konfederacji Lewiatan-Dla jednej czwartej badanych sytuacja jest bardzo trudna. 81% firm obawia się, że dalsze ograniczanie działalności gospodarczej może zagrozić ich funkcjonowaniu – dodaje.

Bezpieczeństwo, ale jakim kosztem!

139605890
Źródło: photoblog.pl

Rząd w obliczu pandemii musiał podjąć działania, które zabezpieczałyby społeczeństwo przed rozwojem koronawirusa. Dążąc do ograniczenia zgromadzeń w celu maksymalnej redukcji ilości zakażeń, rząd nie tylko wprowadzał limity miejsc, ale zaczął zamykać ludziom ich prywatne przedsiębiorstwa. Taki krok oceniany jest jako przekroczenie pewnej granicy.

Rozważna polityka polega na uwzględnieniu sytuacji każdej grupy społecznej. Jeśli zabieramy ludziom możliwość zarobku, mając świadomość, że większość z nich płaci co miesiąc rachunki, spłaca kredyt i utrzymuje rodziny, bez względu na intencje działamy na ich szkodę.

Z jednej strony, możemy uchronić się przed wirusem, wyrabiając właściwą odporność, z drugiej niestety sprzyjamy nieodwracalnemu ubóstwu milionów Polaków. Czy z epidemią należy walczyć za wszelką cenę?

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

tanajno apel do przedsiebiorcow

Tanajno apeluje: “Ratujcie swoje biznesy!”

maxresdefault 14

Jan Śpiewak o zarobkach influencerów