w

NIK o wyborach kopertowych. “Decyzja premiera bez podstaw prawnych”

NIK o wyborach kopertowych:

NIK przeprowadził kontrolę ws. wyborów kopertowych, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku. – Złożyliśmy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządy Poczty Polskiej i PWPW – oświadczył Marian Banaś. NIK wskazuje też na to, że “nie było podstaw prawnych do tego, żeby premier wydawał jakiekolwiek polecenia ws. realizacji wyborów przez Pocztę Polską i PWPW”.

Podczas konferencji poruszono m.in. kwestie niewywiązania się z obowiązku zawarcia umów. Kontrolerzy NIK jako przykład wskazują na MSWiA – resort nie zawarł umowy z PWPW. Z kolei Poczta Polska i PWPW nie skorzystały z przysługujących im uprawnień. Chodzi o możliwość złożenia skargi m.in. do sądu.

Doszło również do naruszenia RODO w momencie, gdy Poczta Polska wystąpiła o przekazanie danych z rejestru PESEL. Zdaniem NIK tu również nie było podstawy prawnej takiego działania.

  • Od 16 kwietnia do 9 maja jedyną uprawnioną jednostką do organizowania i przygotowania wyborów na Prezydenta RP była Państwowa Komisja Wyborcza.
  • Zwrócono uwagę m.in. na brak analiz finansowych i skutków prawnych przed podjęciem decyzji o zleceniu przygotowań do wyborów kopertowych

Kontrolę przeprowadzono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, MSWiA, Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz dwóch spółkach – Poczcie Polskiej i Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

  • NIK negatywnie ocenia proces przygotowania wyborów – powiedział prezes Banaś. Dodano, że jedyną jednostką uprawnioną do przygotowania głosowania była Państwowa Komisja Wyborcza.
  • Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że “organizowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych”.
Elon Musk

Elon Musk odchodzi od kryptowalut? Tesli nie kupisz już za Bitcoiny

Milion dolarów za szczepienie. Gubernator stanu Ohio organizuje loterię

Milion dolarów za szczepienie. Gubernator stanu Ohio organizuje loterię